Jak zapojit lustr

Samostatné upevnění lustru není něčím extrémně složitým. Znalci na to mají už své ověřené postupy, ale ten, kdo to dělá poprvé, by se měl řídit následujícími kroky. A v budoucnu je samozřejmě může přizpůsobit vlastním zkušenostem.


Bezpečnost především a proto byste si měli před věšením lustru připravit buď šroubovák se zkoušečkou nebo izolovaný šroubovák a zkoušečku. Před samotnou prací určitě vyzkoušejte, jestli fungují. Nejdříve musíte vypnout pojistky, pokud nevíte přesně které, raději vypojte komplet. Ze stropu vám nejčastěji visí tři dráty, dva fázové a jeden nulový. To umožňuje rozsvěcet podle potřeby polovinu, nebo celý lustr. Fázové vedou do vypínače, nulový vede k pojistkám. Zkontrolujeme zkoušečkou jestli nejde proud a poté část drátů očistíme od izolace a oddělíme je od sebe, aby se nedotýkaly. Zapneme pojistky a zapneme vypínač. Zkoušečkou kontrolujeme, který drát je fáze a který nula – pokud se světlo zapíná, jde o fázi, pokud ne, jde logicky o nulu. Nulu si označíme (nejčastěji bývá izolována modře, tedy měla by být). Lustry jsou už většinou vybaveny čokoládou, pokud ne, tak ji za pár korun koupíme v libovolném elektru či větším obchodě s domácími a pracovními potřebami.

Nyní už jen musíme postupně s vypnutým jističem pozapojovat správně dráty – jde o fázové, nulový zatím necháme na pokoji. Důležité je, aby fáze vždy vedla na středový kontakt žárovky, na kontakt na obvodu musí být zapojená nula. Pokud váš lustr nemá možnost zapojení dvou fází, ale jen jediné, tak se nic neděje, jen zkrátka budete muset oželet možnost svítit úsporněji, jen polovinou žárovek. Pak logicky zapojíte jen jednu jedinou fázi. Na poslední volný kontakt přijde nula. A tím jste prakticky hotovi, našroubujte do lustru žárovky a odzkoušejte, že vše funguje, jak má. A vždy, než se dotknete drátu, raději použijte zkoušečku, nevíte jestli náhodou někdo neprošel okolo pojistek a nenašrouboval vám je zpátky. Tedy v dnešní době nenahodil jističe…

9 Comments

 1. Stanley

  Dobrý den, potřebuju spíše poradit s tím jak lustr ke stropu zavěsit. Nevim co máme za strop, ale vždy se zaseknu hned po projetí omítkou a dál už vrtákem neprojdu. Není prosím nějaký jiný způsob jak svítidlo připevnit ke stropu?

 2. Stanley

  Lepší vrták a silnější vrtačka s příklepem 🙂
  Anebo zkusit vrtat o pár milimetrů vedle. Pokud tam je strop, je do čeho lustr přichytit.

 3. Rosta

  Dobrý den,
  potřebuji poradit ohledem připojení lustru ke stropu.Ve stropě je pět drátů napojených přes tzv. čokoládku.Dráty jsou v barvách: žlutozelený,modrý,černý,hnědý a šedivý.Chtěl bych vědět,jak mám správně zapojit lustr.Lustr má tři dráty napojené v tzv. čokoládce.
  Děkuji předem za radu.

  • Sasa

   5 drátů na stropě znamená, že tam buď někdo dotáhl 3 fáze, nebo že původní lustr bylo možno rozsvěcet po částech. Každopádně, pokud je to zapojené standartně, tak by měl být modrý nula a zelený zem, zbytek fáze. Doporučuji zkoušečku a zjistit, do kterého jde po sepnutí vypínače proud.

 4. Gabriel Sváb

  Dobrý den,potřeboval bych poradit jak zapojit nový lustr,ve stropě jsou tři dráty v čokoládě černý žlutozelený a černý a na novém lustru je čokoladka a je tam hnědý označený jako L pak je volna dirka a pak je modry označený jako N.Děkuji mockrát za radu.

  • Honza

   To bude chtít zkoušečku a zjistit, do kterého z těch černých na stropě jde při sepnutí proud. Bývalo to černý a hnědý, po 30-50 letech ve zdi jsou oba černé. Žlutozelená je zem, ochranný vodič. Každopádně na svítidle je hnědé L na přívod proudu, mělo by vést ke středi žárovky a N je nula.. Zem nemáte kam zapojit.

 5. Mirek

  Dobrý den,
  potřeboval bych poradit se zapojením lustru. Mám lustr na 4 žárovky. Ze stropu mi vedou dva dráty – zelený a černý. Přitom do vypínače vedou dráty dva a to pouze černé. Z lustru jsou vyvedeny dráty hnědé a modré. Zapojil jsem tedy černý na hnědý a zelený na modrý. Světlo svítí, ale mám strašně velkou spotřebu žárovek, často nevydrží ani 4 dny. Kde je chyba? Mockrát děkuji za radu.

 6. Věra Schmidtová

  dostala jsem nový lustr z Polska a manžel mi ho nechce připojit protože má 3 dráty,černý,hnědý a modrý,děkuji za radu
  Věra

  • Jaroušek

   To vypadá jako dvě fáze a nula. Tipnul bych, že je to dělané tak, že se dá rozsvítit půlka a druhá.

Comments are closed