Přesýpací hodiny

Jednoduché, ale při tom funkční přesýpací hodiny si můžeme vyrobit ze dvou žárovek a pár dalších drobností. Protože jde přeci jen o práci se sklem a ostrým železem, tento návod se nepříliš hodí pro nejmenší.

Potřebovat budeme dvě klasické žárovky (úsporky opravdu se vůbec nehodí, a to nejen proto, že jsou jedovaté), dvě dřevěné destičky o rozměrech deset krát deset centimetrů, 4 železné tyčky se závity a k nim 16 matek o průměru osm milimetrů, písek a tenký hliníkový plíšek.
Nožíkem odřízneme spodní koncovku objímky obou žárovek a šroubováčkem jemně odstraníme vnitřek žárovky, nesmíme ji samozřejmě při tom rozbít. Oříznuté spodní části žárovek pečlivě vyhladíme smirkovým papírem do roviny – přiložíme obě žárovky spodky k sobě a měly by přiléhat. Otvory v žárovkách obkreslíme na hliníkový plech a kruh vyřízneme. Ve středu kroužku vytvoříme malou dírku. Prosátý a vysušený písek nasypeme do jedné z žárovek,  otvor přelepíme vytvořeným kroužkem a přilepíme i druhou žárovku – tím přesýpací hodiny mají svoji základní a nejdůležitější měřící čas část. V rozích destiček vyvrtáme otvory, na konec tyčky našroubujeme jednu matku, protáhneme vyvrtaným otvorem a upevníme druhou matkou tyčku k destičce, to samé uděláme i ve zbylých rozích a stejnou operaci zopakujeme i na druhé destičce – tím nám vznikne vlastně hranol, do jehož vnitřku vložíme spojené žárovky a tím přesýpací hodiny dotvoříme. Obě destičky jemně natřeme lepidlem a tím žárovky upevníme – samozřejmě podle potřeby dotáhneme matky, tak aby velikostí vše sedlo.