Sluneční hodiny

Sluneční hodiny si může člověk vyrobit sám docela bez větších problémů. Nejbanálnější konstrukce je prostě vrazit nějaký klacík na místo, kam celý den svítí slunce a pak každou hodinu vyznačit dílek například kamenem, nebude to přesné, ale na pár dní zábavy takové sluneční hodiny můžou stačit. Ale lze vyrobit i něco mírně náročnějšího.

Abychom si mohli vyrobit sluneční hodiny, budeme potřebovat tenkou čtvercovou desku a bílý čtverec papíru obé o rozměrech strany 25 centimetrů, dále lepidlo, izolepu, nůžky, kružítko, úhloměr, tužku, 2 kancelářské sponky a 1 umělohmotné brčko na pití (takové to ohýbací s tou „pružinkou“).
Kancelářské svorky přilepíme izolepou, na tu část desky, kterou označíme za zadní, tak aby nám na jedné straně vytvořily dva háčky pro budoucí zavěšení na zeď.

Desku otočíme a nalepíme na ni papír, na něm vyznačíme střed (nejjednodušeji tak, že si tužkou spojíme rohy – předpokládáme, že čtverec je přesný)  a poté si narýsujeme kruhy o průměru 12 a 10,5 centimetrů.  Kratší část brčka za pružinkou rozřízneme, tím si vytvoříme stojánek, který nalepíme na do středu horní výseče (vzniklé spojením rohů a nakreslenými kruhy), horní je ta u závěsných háčků, brčko po přilepení musí procházet středem kruhů.  Na konec brčko vztyčíme pod úhlem 45 stupňů směrem do středu kruhu (neboli dolů) a nově připravené sluneční hodiny zavěsíme tak, aby byly čelem k jihu. Nyní si jen postupně odměříme podle stínů a fungujícího chronometru hodiny, případně ještě dokreslíme a dozdobíme a naše sluneční hodiny jsou hotovy.