Jak vybrat dobré kancelářské křeslo

V dnešní době čím dál tím víc lidí tráví spoustu svého času u pracovního stolu s počítačem. Většinou si člověk pohlídá dobré osvětlení, příjemné prostředí a praktický stůl, ale to, na čem sedí, patří až k posledním věcem, o které se zajímá a často to řeší i nějakou židlí odtaženou od kuchyňského stolu. Při tom dobře vybrané kancelářské křeslo má velký vliv na pohodlí při práci (tudíž i naši výkonnost) a také přímo na zdraví, přesněji na páteř.

Když si půjdeme vybrat svůj pracovní nástroj (ano, kancelářské křeslo rozhodně je možné definovat nejen jako nábytek, ale právě i jako pracovní nástroj), tak na prvním místě bychom měli vše přizpůsobit naší postavě, neboli výšce, objemu a váze. Věci jako vzhled a možné doladění ke zbylému nábytku jsou opravdu výrazně méně důležité. Proto je také nutno vybrat takový obchod, kde máme možnost vybrané zboží si i ozkoušet (samozřejmě u eshopů je to problém, ale tam se dá zjistit nejdřív jméno a typ námi vybraného křesla, to si dohledat v kamenné prodejně, tam ho vyzkoušet a buď rovnou koupit a nebo se vrátit zpět k online prodeji). Pracovní židle, na kterou si nesedneme a nevyzkoušíme ve všech nejoblíbenějších polohách nejpravděpodobněji nám dříve nebo později odhalí nějakou nežádoucí vlastnost.  Také si musíme kontrolovat maximální nosnost dané židle a počítat s určitou rezervou (co kdyby nedejbože člověk krapet víc přibral).

Samozřejmě asi na první pohled (a posed) úplně dokonalé kancelářské křeslo nenajdeme, každý člověk je trošku jiný a každý má různé požadavky. Proto je dobré se orientovat spíše na takové, které mají větší možnosti regulace, kterou si budeme průběžně moci vlastnosti židle upravit. Rozhodně by nám neměla stačit jen možnost úpravy výšky (samozřejmě je důležitá, zdravý úhel kolenního kloubu je kolem devadesáti stupňů při současném plném kontaktu chodidel se zemí), je dobré, abychom mohli mírně měnit i polohu a pevnost opěradla. Důležitost područek a jejich případného upravování záleží od typu naší práce a od návyků. Pokud je hlavní náplň práce spíše pasivnější, kdy si můžeme ruce jen tak opírat (a tudíž i je opíráme), pak je samozřejmě důležité mít područky pohodlné a případně i upravitelné podle potřeb. Pokud hlavně píšeme a pracujeme s oběma rukama, tak to až tak významné není. A pro lidi, kteří se rádi na židli „hemží“, dávají nohu přes nohu a nebo dokonce občas přesednou do tureckého sedu, tam jsou područky spíše překážkou než nějakou výhodou. Velmi důležitý je také anatomický tvar sedáku a měkké zaoblené okraje, tak aby nás zdola nic netlačilo. No a nakonec nesmíme zapomínat ani na praktické vlastnosti čalounění kancelářského křesla – jeho vzhled je důležitý, ale ještě důležitější je to, jestli materiál je dostatečně pevný a se pod naší „zádelí“ za pár týdnů či měsíců neprodře či neprotrhne (obecně  doporučuji se vyhýbat všem imitacím kůže, které se sice možná lehce udržují, ale velmi nepříjemně se nahřívají a lepí).  A malý trik na konec, těžší kancelářské křeslo bude pravděpodobně mnohem stabilnější a z kvalitnějších materiálů.