Dnešní doba je hodně uspěchaná, proto není divu, že člověk občas zapomene na péči o přírodní ozdobu našich domácností. Pokud nepěstujete kaktusy, tak to není možné zase přehánět, ale některé pokojové květiny jsou méně náročné na naši pozornost (a to nejen na zalévání, ale i například na přesazování, hnojení či úplně ideální stanoviště) než jiné.
Velmi dobrý je zde například Zelenec (Chlorophytum). Tato rostlinka, která původně pochází z Jižní Afriky, velmi dobře umí snášet domácí podmínky. Její dlouhé, úzké listy mohou dosáhnout délky až padesát centimetrů. Zvlášť hezká je v období jarním a letním, kdy se na ní objevují nové výhonky. Těmito výhonky se rozmnožuje, takže jestli chcete více Zelence ve své domácnosti, prostě buď odštípnete nějaký výhonek a necháte ho ve sklenici pustit kořínky a nebo ho zakořeníte vedle mateřské rostliny. Není extrémně vymáhající na půdu ani na světlo. Pokud budete obzvláště líní, je možné ji ve stejné zemině nechat i několik let.
Dalším jasným favoritem pro každého, kdo chce mít doma květiny, ale nemá zase tolik času na péči o ně je Tchýnin jazyk neboli Tenura (Sansevieria). Převážně má delší, mečovité tužší listy, ale jsou i odrůdy nižší. Listy jsou zelené, nažloutlé s pásy nebo pruhy. Tato rostlina, nemá velké požadavky na světlo a zeminu a navíc dokáže vydržet delší dobu bez zálivky (občas se uvádí až tři týdny). Pro své dosti malé požadavky bývá ozdobou v různých místech, kde péče o kytičky rozhodně není na prvním místě – čili na chodbách, v pracovnách či různých kancelářích s mužskou posádkou.
Méně náročný je také Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia), který pochází ze Zanzibaru. Tento africký host nechce po vás neustálou pozornost a přes to je opravdu velmi hezký, zvláště díky svým pevným blýskavým listům vyrůstajícím z lodyhy. Dorůstá do výšky přibližně kolem metru a každý rok se objeví nové výhonky. Je velmi dekorativní v místnostech s moderním designem, slušně snáší delší období bez zálivky a méně světla.
Mezi vhodné rostliny pro dnešní uspěchanou dobu patří také Sloní noha či Nolina (Beaucarnea), která původně pochází ze suššího Mexika. Dorůstá do výšky kolem jednoho metru a vyznačuje se tlustším kmenem, který pro ni funguje jako zásobárna vody na horší období bez vláhy. Na konci tohoto kmene se nachází růžice světle zelených listů. Bez vody vydrží opravdu delší dobu, ale neměl by ji člověk souběžně trápit temnotou.
No a poslední z vybraných rostlin, které zas po člověku až tolik nechtějí bude Dracena neboli Dračinec (Dracaena marginata), která k nám připutovala z Madagaskaru. Pro svou nenáročnost je jednou z nejznámějších a nejčastěji potkávaných pokojových květin. Snáší různé podmínky, ale nejlépe se bude cítit v mírně rozptýleném slunečním světle. Podobně jako Zamiokulkas je velmi vhodná do různých moderně zařízených místností.
Ačkoliv výše vyjmenované rostliny nepatří mezi velmi náročné, pamatujte, že když se o ně budete v rámci možností hezky starat, tak se vám odmění opravdu hezkým růstem, výraznými barvami, hustotou a také tím, že i na velmi nehostinná místa dokážou přinést život a krásu. Navíc i když opravdu dokážou vydržet déle bez zálivky, tak to neznamená, že vydrží věčně. Pokud víte, že se o ně nebudete moci vůbec starat, tak spíše popřemýšlejte o nějakém kaktusu.