Zahrada v červnu

Červen se pomaličku blíží a proto by bylo dobré se přichystat na některé obecné práce, které tento začátek léta přeci jen vyžaduje. Hlavní starost by měla být nyní o trávník, kompost a přírodní hnojení, případně o zahradní jezírko či rybníček.

Pokud máte na zahradě či pozemku svůj vlastní malý rybníček a červen je obzvlášť teplý, je velmi pravděpodobné, že se vám velmi rozmnožily různé řasy a občas i sinice. Obé je nutno pravidelně odstraňovat. Také musíte počítat s větším odpařováním vody a pokud nemáte stálý přítok, budete ji muset pravidelně doplňovat.  Během velmi horkých dnů jezírko provzdušňujte, abyste vodu okysličili. V tomto měsíci také případně přesazujte a rozdělujte vodní rostliny – jen je nutno dávat pozor, aby vám při manipulaci příliš nevyschly. Pokud máte v jezírku rybičky, krmte je během slunečných dnů. Ale dávejte si pozor  na množství krmení, pokud ho budete dávat více než jsou ryby schopné sníst, urychlíte vznik řas.

U trávníku se věnujete pravidelnému sekání jednou až dvakrát týdně – nesekejte ho „až na zem“, případně odstraňujte plevel – u dobře opečovávaného trávníku by mělo jít o jednotlivé exempláře, které je možno likvidovat manuálně – chemii na likvidaci plevele používejte jen v případech větší kalamity.  Můžete také provést vertikutaci čili provzdušnění trávníku, a popřemýšlejte o jeho prohnojení, pokud jste tak již neučinili v květnu. Během sucha nezapomeňte na zalévání. Posekanou trávou obohacujte svůj kompost – u něj nesmíte zapomínat na pravidelné navlhčení, suchá hromada kompostu je vám k ničemu a jen zbytečně zabírá místo na zahradě. Kompost je dobré něčím přikrýt, aby vám déle dokázal udržet vlhkost.  Záhonům můžete dopřát nyní i zelené hnojení vysetím lupiny, hořčice  nebo jetel.

Starší bylinky (šalvěj, tymián či rozmarýn) omlazujeme, můžeme také začít se sklizní, díky které se nám voňavý doplněk jídel a také užitečné léčivo hezky rozkošatí. Odstraňujeme cibule jarních rostlin, vysazujeme letničky, podzimní a dvouleté květiny. Kypříme a hnojíme záhony, vyvážeme keříčky rajčat. Nyní je také čas prvních sklizní, pravděpodobně se můžete těšit na chřest, rebarboru, rané brambory, hrášek, černou ředkev, řepu nebo mrkev. Na konci měsíce si již asi pochutnáte na dobrých domácích jahodách, angreštu a také třešních. Na sklizené záhony si můžete vysadit letní a podzimní zeleninu (salát, květák, brokolice, pozdní mrkev, růžičková kapusta atd.). Zeleninu i květiny kontrolujeme z hlediska případného výskytu nemocí a škůdců. Pokud máme živý plot při silnici, neuškodí ho večer opláchnout a tím zbavit prachu. Přistříhneme některé skalničky, aby se nám hezky rozkošatily (tařice, huseník). Majitelé listnatých živých plotů je mohou nyní zastříhnout (jen si dejte pozor na ptačí hnízda, stříhejte jen když je ptáčci již opustili).