Správné kompostování

Kompostování je velice užitečná činnost, protože se jednak zbavíte prakticky jakýchkoliv organických zbytků a navíc je kompost hnojivo a hodí se i na podzim k přikrývání keříků. Kompostovat můžeme buď klasicky, čili na hromadě, nebo moderněji v kompostéru, což je rozebíratelná nádoba. A nyní obecné rady jak správně postupovat při kompostování.

Je jedno kterou variantu kompostování zvolíte, výsledek je vždy stejný. Namísto zbytků trávy, slupek od zeleniny, listí a podobně budete mít ve výsledku kompost. Na nářadí je celá procedura nenáročná, potřebujete jen lopatu a vidle. Kompost založte smícháním něco hlíny a třeba trávy z posekané zahrady. Lze použít prakticky jakýkoliv organický odpad, například slámu, piliny, větvičky, cokoliv co zplesniví a podobně. Nerozloží se kosti, větvičkám případně kouskům dřeva to chvíli trvá, ale to nijak moc nevadí. Není rozumné kompostovat větve z růžiček, hnijí dlouho a trny zraňují i po delší době, což v kombinaci s kompostem není zrovna zdravé (myslím, že není nutno vysvětlovat proč). Vždy po přidání většího množství hmoty (třeba po posekání zahrádky) přidejte také pár lopat zeminy. Za letních dní se přesvědčte, že je kompost vlhký, v suchém probíhá rozklad mnohem pomaleji, pokud vůbec. Pomoc je snadná, pokropit váš kopost. Rozklad kompostovaných odpadů se dá správně podpořit umělým nasazením žížal, ve větší hromadě se vesele namnoží a vydrží na věky a navíc se následně s kompostem dostanou na záhony, kde také odvádějí dobrou službu. Co se ale do kompostu nehodí: vypletý plevel. Patrně totiž namísto hnití a zkompostování zakoření a bude vám vesele růst dále. Proto je vhodné jej buď vyhodit do popelnice, nechat uschnout na slunci a spálit, nebo zalít v nádobě vodou a nechat zkvasit. (podobně jako se připravují kvašené kopřivy na hnojivou zálivku, zalijete v nádobě vodou a necháte dva tři týdny stát, ono to zkvasí a rozloží se).  A ejhle, změna postupu vykvašené plevele naopak na kompost vysloveně patří. A spolu s nimi také zbytky kávy a čaje, rostlinky mají také rády jejich povzbuzující účinky, tak proč jim nedopřát? Kafující či čajující rodina může mít i spotřebu přes kilogram svého povzbuzovadla za měsíc, tudíž když budete čajové lístky nebo lógr schovávat, tak kompost obohatíte poměrně nemalým množstvím. Správnému kompostování napomůžete, když celou hromadu (případně obsah kompostéru) jednou za čas proryjete vidlemi, jednak se tam lépe dostane vzduch a jednak se jednotlivé složky promíchají. A jak využít váš výtečně připravený kompost? Prostě stáhnete vidlemi horní nerozloženou vrstvu, až se dostanete k uzrálému. Říká se, že je potřeba kompost přesít přes prohazovačku, ale pokud je kvalitně vyzrálý, tak v zásadě není potřeba. A použití? Na záhonky, pod sazenice, na přikrývání. Kvalitního kompostu nemůže být nikdy dost.

Jedna odpověď na “Správné kompostování”

  1. Myslím, že kompostér by doma mohl mít každý. Ať už malý kuchyňský nebo klasický zahradní. A odnést do něj zbytky snad dokáže každý…

Komentáře jsou uzavřeny.