Podle čeho vybrat správný bojler?

1_okce-1[1]Elektrické bojlery zajišťují okamžité a dostatečné množství teplé vody, kdykoliv potřebujete. V dnešním článku si ukážeme, jak správně vybrat bojler a ještě při tom ušetřit. Rostoucí ceny elektrické energie vedou Čechy k tomu, že hledají cesty, jak ušetřit za vytápění. Z průzkumů vyplynulo, že až čtvrtinu nákladů domácnosti utratí za ohřev vody. Mezi nejčačtější formy ohřevu vody patří elektrické bojlery, na které si nyní podíváme.

Výběr velikosti bojleru

2_t-elov[1]Jelikož se bojlery používají v malých bytech i velkých hotelích, v první řadě je nutné stanovit správnou velikost bojleru. Při výběru velikosti bojleru se doporučujeme řídit jednoduchou tabulkou (níže), která vysvětluje spotřebu vody dle počtu osob.

Odhadovaná spotřeba vody:

1 osoba = > 20 – 50 l

2 osoby = > 80 – 100 l

3 osoby => 100 – 150 l

4 osoby –> 150 – 200 l

Druhy bojlerů

Kromě velikosti se bojlery mezi sebou liší provedením, designem, použitými materiály, technologií ohřevu a dalšími parametry.

Dle objemu nádoby a způsobu uchycení se určuje i samotné provedení. Závěsné bojlery se instalují na zeď v technické místnosti. Používají se pro centrální zásobování domácnosti teplou vodou v objemech mezi 30 až 200 litry. Ležaté bojlery jsou vhodné pro vodorovné umístění na zem. Vyrábí se v objemech od 30 do 200 litrů. Hodí se do velkých mistrností, kde není možná instalace na zeď. Poslední kategorií jsou stacionární bojlery o objemech 100 – 2000 litrů, které používají hotely a jiné průmyslové podniky.

Kromě provedení se bojlery liší i dle nastavení provozu podle potřeby. Jednookruhový provoz je úsporným řešením, jelikož vodu ohřívá večer při nízkých tarifech. Dvouokruhové bojlery primárně ohřívají při nízkém tarifu, navíc však umožňují aktivovat ohřev kdykoliv během dne. Poslední kategorií jsou jednorázové ohřevy, které se aktivují stisknutím tlačítka.

Materiály bojlerů

EOEL[1]O kvalitách bojleru rozhoduje materiál, z kterého je vyroben. Chybu neuděláte se smaltovanými bojlery s nerezovou nádobou. Kromě samotného materiálu jsou důležité i další části bojleru. Máte-li ve vašem okolí tvrdou vodu, doporučujeme vybírat bojlery s keramickým topným tělesem a hořčíkovou anodou. Proti úniku tepla skrz nádrž je užitečná tepelná polyuretanová izolace.

Potřebujete-li poradit s konkrétním typem, doporučovali bychom bojlery Dražice, Ariston či Tatramat. Při rozhodování o tom, kde bojler pořídit, zvažte nákup v internetových obchodech. Například na AkoupelnyAtopeni.cz máte možnost nakoupit výrobky pro topení se 70% slevou proti běžným maloobchodním cenám.