Vrzání postele

Vrzající dřevěný rošt u postelePořádný spánek je základ zdraví. A pokud se chceme dobře vyspat, musíme mít nejen pohodlnou matraci, ale také pořádnou postel, která nás nebude celou noc budit svým nepříjemným vrzáním. Někdy je druhý problém neřešitelný a nám nezbývá nic jiného, než vyrazit do obchodu a pořídit si tam nové lůžko, ale velmi často vrzání postele můžeme vyřešit sami doma. Níže se podívejme na několik možných způsobů, které nám mohou pomoci.

Rozhodně bychom se na začátku měli podívat na všechny spoje a případně je podle potřeby pořádně dotáhnout. I jeden povolený šroub v nesprávném místě může způsobovat vrzání – většinou to vyvolávají ty, které spojují bočnice s čely postele případně povolené hranoly držící rošt. Mimochodem na dobré utažení postele bychom měli pamatovat už při její montáži (převážně se v naší zemi pořizují v rozloženém stavu), pár minut navíc věnovaných přesnému měření a pořádnému utažení se nám vrátí bezproblémovým fungováním v následujících letech.

Asi druhou nejčastější příčinou vrzání postele je rošt. Může být nekvalitní nebo nebo nesprávně umístěný či příliš volně položený a při větších přesunech začíná vydávat různé zvuky. U nekvalitního výrobku se bohužel problém bude asi průběžně, bez ohledu na to co uděláme, vracet (takže asi nám nezůstane nic jiného, než nákup kvalitnějšího výrobku), v případě nesprávného umístění roštu občas může pomoci jeden velmi jednoduchý trik – stačí ho vypodložit nějakým kusem látky nebo např. podložkami pod nohy židlí, díky kterým vrzání buď úplně zmizí nebo se velmi výrazně omezí. Pokud použijeme kus látky, je rozumné ji k nosné ploše bočnic přilepit.

Třetí klasický způsob, který může omezit problém, se dá udělat vlastně vždy a to bez ohledu na odhalenou či neodhalenou příčinu vrzání postele. Může být i doplňkem ke dvěma předchozím metodám, který uděláme prostě ještě navíc, tak zvaně pro jistotu. Postel pořádně promažeme ve všech spojích (musíme je nejdřív trochu povolit) a na všech skutečných i hypotetických (kde na základě selského rozumu předpokládáme, že by někdy ke tření dojít mohlo) třecích plochách (i u lamel roštu). U dřevěných postelí použijeme vosk (je rozumné nanést několik vrstev), u železných pro změnu svou funkci nejlépe splní olej.