Ložnice podle Feng Shui

Feng Shui je čínským učením zabývajícím se vztahem člověka a jeho životního prostoru. Stará se o vytvoření pozitivního toku energie, který kladně ovlivní náš život. Na téma Feng Shui je mnoho různých publikací, které se jím zabývají velmi podrobně. Zde je několik tipů, jak pomoci naší ložnici, aby byla zásadám Feng Shui pokud možno co nejblíže.

Z ložnice bychom měli odstranit všechny televize, rádia, počítače a jiné podobné předměty jejichž elektromagnetické záření narušuje pozitivní tok energie, mohou také dlouhodobě způsobovat deprese. Taktéž spaní s mobilem u hlavy nijak dobrým nápadem není.  Pokud to jen jde, tak spíme při otevřeném okně. Samozřejmě v zimních a vůbec chladnějších obdobích to nemusí být vždy možné, proto při nejmenším před každým spánkem pořádně vyvětráme. Důležitou roli ve Feng Shui odehrává světlo. Ideální by podle jeho zásad měly být svíčky, samozřejmě ze včelího vosku, jejichž světlo působí uklidňujícím dojmem. Ale je jasné, že toto nemůže být pro většinu lidí v dnešní době jediné řešení, proto vybíráme taková světla, která nám budou dávat spíše mírně přitlumené světlo. Hlavní barvy v ložnici, by podle Feng Shui měly být podobné barvám lidské kůže, takže bílá, broskvová či odstíny hnědé.  Neměly by se objevovat jakékoliv ostřejší odstíny. U doplňků dáváme zvláště pozor na červenou, která sice není vyloučena ale její větší množství může vzbuzovat agresi či problémy s usínáním. Na stěnách by se měly nacházet pouze takové obrazy, které se nám spojují s něčím pozitivním, proto se například nedoporučují fotografie našich odešlých blízkých. Do ložnice nepatří podle Feng Shui také zrcadla, mají mít negativní vliv na náš spánek. Ale jde samozřejmě o odkrytou plochu, proto ženy nemusí zoufat, stačí že své zrcadlo dají do šupliku nebo je na vnitřní straně dveří skříně. Pokud možno se také vyhýbáme rostlinám v pokoji, pokud je tam musíme mít, tak jen co nejmenší počet a co nejdál od postele.

Nejdůležitější částí každé ložnice je samozřejmě postel. I na ni Feng Shui pamatuje několika návody. Postel a samozřejmě matrace by měla být pokud možno z přírodních materiálů. U matrace s tím samozřejmě dnes může být velký problém, proto alespoň u postele by si člověk měl dát, pokud chce dodržet zásady Feng Shui, záležet. Matrace by měla být jednodílná, oddělené mají vytvářet další samotatný prostor a dlouhodobě vést k hádkám a neklidu v domácnnosti. Postel by měla být umístěna tak, aby k ní byl volný přístup ze tří stran a čelo by se mělo opírat o stěnu, aby vytvářelo pocit bezpečí – pozor podle Feng Shui je i důležité aby ve zdi za čelem postele nebylo vodovodní potrubí či odpad.  Postel by se také neměla nacházet přímo naproti dveřím, pokud z důvodu nedostatečného prostoru nemáme jinou možnost, zásady Feng Shui doporučují umístění mezi dveře a postel nějaké zástěny. Pod postelí se nepřechovávají žádné krámy, jediné co je povoleno je ložní prádlo. Přímo nad postelí by měla být pouze holý rovný strop, takže rozhodně tam podle čínských zásad nepatří lampa.