Spoj na kolíčky

Spojování jednotlivých dílů dřeva na kolíčky je v truhlařině ověřená a úspěšná praxe stará přinejmenším stovky let. Jednoduše řečeno stačí vyvrtat do obou částí díry, zasunout kolíčky, zalepit (dříve klihem, dnes třeba běžným disperzním lepidlem) a po zaschnutí máte hotovo. Jenže, jak již tomu tak bývá, to co udělá mistr za pár vteřin, to může nezkušený člověk za těch pár vteřin pokazit a zničit tak materiál.

Takže na začátek, než se do spojování dřeva pustíte v reálu,  určitě neuškodí trochu teorie:  Kolíčky jsou v délce několika centimetrů zasunuty do otvorů (pokud nemáte otvory připraveny, použijte vrták odpovídající průměrem kolíčku, který budete chtít použít a nejlépe je vrtat vrtačkou s dorazem, abyste neprovrtali materiál skrz) v obou přiléhajících dílech a následně zalepeny. Dříve se k tomuto účelu používal nevalně vonící klíh, dnes stačí jakékoliv disperzní lepidlo (například Herkules mají asi v každém papírnictví). Jednotlivé díly se k sobě doklepnou kladívkem (raději gumovou paličkou a nebo alespoň kladivo omotejte nějakým kusem látky), přebytečné lepidlo, které vám vyteklo  se hadříkem či papírovou utěrkou rychle otře (pokud jste někdy montovali rozložený dřevěný nábytek, tak si zajisté na kolíčky vzpomenete, a nyní pro příště při montáži nezapomeňte ještě na lepidlo, výrazně tím zvýšíte kvalitu smontovaného a to i u takových lego skládaček jako má IKEA). Následně je potřeba k sobě lepené části pevně stáhnout, než spoj zaschne. Ideální jsou truhlářské svěrky, ale obvykle vám v domácích podmínkách stačí i velmi pevně utažený provaz. A pokud potřebujete delší  kolíčky, nežli máte na výběr ve vašem obchodě, nejlepším řešením je nakoupit si přímo tyče, které prodejci prodávají v různých délkách a o různých průměrech (většinou na větší kusy dřeva potřebujete tlustší a tím i pevnější kolíček) a poté vždy při práci podle potřeby si odříznout kolíčky přesně na potřebnou míru.

2 odpovědi na “Spoj na kolíčky”

  1. Dobrý den, omlouvám se, že píši k tomuto článku, ale mohl by prosím někdo odpovědět na poslední dotazy u staršího článku stěrkování? I já mám stejný dotaz, zda je možné použít nějakou stěrku (samonivelační hmotu) na vrzající parkety (nevytrhávat je) a na to položit plovoucí podlahu. Nebo prosím o odpověď na e-mail. Mnohokrát děkuji.

  2. pro: Markéta Says:
    Dobrý den,
    stěrka na parkety samozřejmě existuje, například PCI HSP. Je podstatně dražší nez klasická cementová stěrka. Nedoporučuji však provádět toto stěrkování svépomocí. pro bližší info mne můžete kontaktovat na email

Komentáře jsou uzavřeny.