Bambusová podlaha – vlastnosti, výhody a nevýhody

Bambusové podlahy se stávají čím dál tím oblíbenější. Tato podlahová krytina má velmi zajímavé a dobré vlastnosti a navíc se může pochlubit netradičním vzhledem. Samozřejmě nic není dokonalé a týká se to i bambusu. Takže je zde i několik vad či problémů, které by měl člověk znát před pořízením.

Na začátek je nutno zmínit jeden důležitý fakt. Podlahy z bambusu mohou být vyrobeny dvěma způsoby. V prvním případě se rostlina podélně loupe a vlákna se slepují příčně nebo podélně. V druhém se mnohem jemnější vlákénka de facto splétá a listuje. Velmi důležitou vlastností je hustota dřeva, tady vše záleží od způsobu výroby té konkrétní podlahy. Rozptyl je od 650 kg/m3 u slepených, což je relativně normální hodnota, podobná například našemu dubu, až k velmi dobré 800 kg/m3 u splétaných, která rozhodně u našich domácích dřevin dostupná není. totéž se týká i tvrdosti, která de facto definuje odolnost podlahy před různými mechanickými poškozeními. Dá se říci, že začíná na hodnotách 45 MPa u slepených  neboli podobně jako různé dřeviny z našeho regionu, ale může mít i tvrdost kolem 100 u splétaných, čímž dosahuje podobných hodnot, jako mají poslední dobou velmi ceněná exotická dřeva. Další vlastností je rozměrová stabilita, která nám říká, jak podlaha bude reagovat na změny vlhkosti okolí. Tu má bambusová podlaha velmi slušnou a navíc je vyrovnaná. U příčné je hodnota vyrovnaná a vynáší kolem pěti procent a podélná je dokonce nižší než půl procenta.

Hlavní výhody bambusových podlah vychází samozřejmě z jeho vlastností. Mají velmi kvalitní a odolný povrch, který dobře odolává mechanickým poškozením, teplotě a také vodě (rostlina pochází z velmi vlhkého regionu). Jsou také stálobarevné, tudíž dobře odolávají slunečnímu světlu a ultrafialovému záření a drží si velmi dlouho původní zabarvení (ale s postupem času trochu světlá, což je dobré zohlednit při nějakém dlouhodobém plánování vzhledu místnosti). Z hlediska civilizační je zase rozhodně výhodou fakt, že využití bambusu je de facto velmi ekologické. Rostlina roste velmi krátce, tudíž se může i velmi rychle obnovovat.

Jedna z nevýhod bambusu je asi překvapivě také ekologická. Jak je známo, soudruzi v Číně zas až tolik na přírodu nehledí (i když se situace postupně výrazně zlepšuje) a proto  musel v některých místech bambusovým plantážím ustoupit původní porost a s tím je samozřejmě spojeno i ohrožení pro více různých živočišných a rostlinných druhů. Další nevýhoda je také spojena s místem, odkud bambus pochází neboli s východní Asií. Při veškerém respektu k tamtomu regionu a k píli jeho obyvatel, je obecně známo, že počet jejich nekvalitních výrobků je výrazně vyšší než v západním světě. A tak kupec podlahy nikdy přesně neví, jestli bambus na ní využitý nebyl z nějakých důvodů „sklizen“ příliš mladý a proto nemá dostatečně dobré vlastnosti a nebo jestli proces lepení či splétání nebyl nějak ošizen – je dobré od prodejce žádat certifikáty dodavatele a hlavně výrobce. Menší nevýhodou je i fakt, že tyto podlahy se později v případně nutnosti dosti špatně brousí (to je dáno faktem, že nejde o dřevo v klasickém slova smyslu) – ale není to samozřejmě nemožné.