Zdobení velikonočních vajíček

Zdobení velikonočních vajíček je tradičním zvykem téměř každé domácnosti v Evropě. Zvyk zdobení vajec  má ale mnohem delší historii, protože vajíčko již od pradávných dob bylo symbolem zrození a života. První nezpochybnitelné důkazy o zdobení vajíček pochází ze starověké Mezopotámie, zvyk byl velmi rozšířený i ve starém Římě a je známo, že kolem desátého století našeho letopočtu Slované také znali tuto hezkou tradici. Původní způsoby zdobení využívaly všeobecně dostupnou přírodu a jedním z takových způsobů, který může mít velmi hezké efekty je batika rostlinami.

Součástí přípravy na tento typ přírodního zdobení velikonočních vajíček je i něco příjemného, neboli hezká rodinná procházka někam za zelení, pokud možno dopoledne stejného dne, kdy se do zdobení chceme pustit. Během ní hledáme různé zajímavé lístečky (proto je dobré vyrazit v den nachystaný na dekorování, aby nám postupem času nezačaly vadnout a deformovat se – o uschlých rozdrobených ani nemluvě), tenounké drobné větvičky jehličnanů a tak podobně – vše jen by nemělo být delší než samotné vajíčko.

Po návratu s pestrým výběrem zeleně si už jen nachystáme nit, nůžky, elastický obvaz nebo starší punčochu a hurá do toho. Každý lísteček jemně přiložíme na syrové vajíčko, připevníme kusem obvazu či punčochy a zavážeme nití (v místě, kde uděláme uzlík se občas také vytvoří nějaký zajímavý tvar, který oživí naše vejce). A aby zdobení bylo plně přírodní až do samého konce, vajíčka vložíme do vody s cibulovými slupkami a pomalu uvaříme – díky tomu získají krásnou hnědou barvu. Na konec z vajíček stáhneme obvaz i s lístečkem a celé vejce přeleštíme. Pokud ale nechcete mít vejce v přírodní hnědé (z přírodních barviv je dobrá i například tráva a nebo červená řepa případně další „bio“ barviva, ale nejsilnější a proto vhodná i na hnědá vejce je přeci jen cibule), tak je můžete i obarvit v klasických koupených barvách – postup je stejný jen je lépe velikonoční vajíčka před připevněním lístečku uvařit – budete je moc potom použít a nevzniknou vám pukavce.

Příkladový košíček s velikonočními vejci ozdobenými výše popsaným způsobem

Zdobení velikonočních vajíček - přírodní batika