Zdobení velikonočních vajíček bavlnkami

Způsobů zdobení velikonočních vajíček je spousta. Máme zde batikování, malování, vyškrabávání, zdobení slámou a mnoho dalších zajímavých variant. Dá se říci, že kolik je kreativních lidí, tolik je i různých nápadů na velikonoční ozdoby.  Jednou takovou netradiční verzí na vajíčkovou ozdobu je i jejich zdobení bavlnkami.

Pro tuto práci budeme potřebovat různobarevné bavlnky, nůžky, lepidlo a vyfouknutá vajíčka. Co se týká bavlnek, tak nejlepší je mít velký výběr v co nejživějších barvách, díky tomu ozdobená vajíčka budou jarně rozveselovat náš dům. Jako lepidlo by měl stačit úplně obyčejný Herkules či jiné lepidlo na papír. Co se týká vajíček, tak samozřejmě v dobách vysokých cen se člověku s nimi možná nechce plýtvat. Ale přeci vyfouknutá mohou zůstat po vaření či pečení (o Velikonocích je téměř povinností nějaký mazanec či případně beránek) a není problém si zásoby začít dělat již před svátky. Navíc v tomto případě můžete použít i umělohmotná nebo dřevěná vejce, protože na pohled to poznat nebude (materiálu ale budete muset přizpůsobit výběr lepidla).

1. bavlnky si rozložíme v takovém pořadí, v jakém je budeme používat.
2. není špatné, když si nejdříve na papíru pastelkami či fixami namalujeme nějaký barevný plán, jaké pruhy budou na našem vejci. Zjednoduší to pozdější práci a hlavně se vyhneme případným chybám či nepřesnostem.
3. vezmeme si vajíčko do ruky, jeho špičku opatrně natřeme lepidlem, uchytíme první bavlnku a začneme ji spirálovitě ovíjet do kola.
4. během ovíjení postupně přidáváme lepidlo, aby nám bavlnka dobře držela. S lepidlem ale opatrně, nesmí ho být příliš mnoho, vejce musí být vlastně pouze potřené tenkou vrstvou, jinak by nám vylézalo mezi bavlnkami a místo hezké dekorace bychom měli upatlanou ošklivost.
5. změna barvy je velmi jednoduchá. Prostě používanou bavlnku ustříhneme, koncovku přitlačíme k vajíčku a pokračujeme v práci s další barvou.
6. hotové vejce odložíme, aby nám pořádně vyschlo a začneme pracovat s dalším.

Pokud jste spíše přírodněji či tradičněji založeni, můžete vyzkoušet zdobení velikonočních vajíček cestou rostlinné batiky. A nebo si vyzkoušej jejich zdobení slámovým způsobem.