Výroba karnevalové masky

Karnevalové masky lze samozřejmě koupit v mnoha různých obchodech, ale není to vůbec nutné, protože jejich výroba není nijak náročná a navíc může přinést spoustu zábavy. A její pozdější použití se nemusí omezit jen na karnevalové období, různých zábav jak pro dospělé tak pro děti, kdy příchod s maskou je buď vyžadován a nebo vytváří příjemné zpestřední, je v poslední době velké množství.

Na začátku bychom si budoucí výrobce masky měl sednout a popřemýšlet, co vlastně chce a jak to má vypadat. Jestli jde jen o výrobu dětské či dospělácké masky na jednorázovou příležitost, asi nejjednodušší bude sáhnout po tvrdším papíru. Z něho vyřízneme požadovaný tvar (to je právě to počáteční přemýšlení o tvaru, pokud nemáte fantasii, tak samozřejmě například na internetu je k disposici spousta předem připravených šablon nebo můžete kliknout na šablonu masky dole a celý obrázek si vytisknout) a ten následně ozdobíme barvami podle vlastního vkusu a potřeb, nebo pokud máme chuť na něco vizuálně bohatšího, můžeme ji oblepit sametem, mašlemi, krajkou a přišít různé blýskavé mince, knoflíčky či barevná pírka. K této velmi jednoduché masce, jejíž výrobu zvládne i malé dítě je později ideální přidělat z boku držící klacík a po vzoru středověkých šlechticů jen tak decentně zakrývat tvář. Ještě jednodušší je vzít delší pruh nějaké hezké látky, vystříhnout v něm otvory pro oči a zavázat vzadu, ale toto řešení se nehodí moc pro děti, protože budou zklamány jeho vizuální prostotou (i když i zde lze různě kombinovat s našíváním různých ozdobných prvků, zvláště barevná pírka na boku ozdobená ve středu blýskavým knoflíčkem mohou vytvořit decentně vyzývavý vzhled).

Mírně náročnější karnevalové masky se vyrábí z papírové hmoty. Jejich výhodou je samozřejmě výrazně větší trvanlivost, takže ji lze použít vícekrát, zdobení se moc od krášlení čistě papírové masky neliší a nejdůležitější stejně bude vaše fantasie, s tím, že zde můžeme velmi elegantně zakrýt celou tvář (samozřejmě není to nutné, maska může být také jen na oči), a proto i prostor pro naši představivost je mnohem větší.  K výrobě samotného korpusu masky máme k disposici dva různé postupy.

Pro výrobu hmoty podle prvního budeme potřebovat, papír, křídu, lepidlo na tapety, mouku a balónek. Nejdříve si papír namočíme v nějaké míse nebo hrnci a poté ho rukama nebo mixérem rozdrolíme a přecedíme. K vlhkému papíru přidáme šest lžic lepidla na tapety, 2 sklenice rozdrcené křídy a dvě sklenice mouky. Hmotu pečlivě zpracováváme tak dlouho, dokud se nepřestane lepit a poté ji rovnoměrně naneseme na balónek nafouknutý do velikosti hlavy člověka či človíčka, pro kterého bude karnevalová maska určená. Základ masky necháme pořádně vyschnout (čili v tomto případě přinejmenším jeden den, lepší jsou dva) a poté z ní vyřízneme požadovaný tvar a vrhneme se na zdobení nebo necháme ozdobu na dětech, pokud maska je určená pro ně a mají své vlastní nápady jak by měla vypadat.

Druhý způsob výroby papírové hmoty je o něco jednodušší, ale také je maska méně trvanlivá než v případě prvém. K němu potřebujeme velmi jemný papír (jako například papírové kapesníčky), mouku a vodu. Tyto suroviny spolu pečlivě rozmícháme a vytvoříme pokud možno naprosto hladkou hmotu bez hrudek, kterou později stejně jako v prvním případě naneseme na balónek a necháme vyschnout.


Šablona Masky

3 Comments

  1. nechce se mi to číst dejte to na you tube!! fenks

  2. radykuti

    Tak si prostě jen zvětšete karnevalovou masku co je na konci článku. Videa na výrobu různých věcí možná budou doplněna v budoucnu.

  3. Janek

    Skvělé a jednoduché 🙂 I když spíš bych řekl že je to taková klasická škraboška. Ale to je jen malý detail 🙂

Comments are closed