Výroba karnevalové masky

Karnevalové masky lze samozřejmě koupit v mnoha různých obchodech, ale není to vůbec nutné, protože jejich výroba není nijak náročná a navíc může přinést spoustu zábavy. A její pozdější použití se nemusí omezit jen na karnevalové období, různých zábav jak pro dospělé tak pro děti, kdy příchod s maskou je buď vyžadován a nebo vytváří příjemné zpestřední, je v poslední době velké množství.

Na začátku bychom si budoucí výrobce masky měl sednout a popřemýšlet, co vlastně chce a jak to má vypadat. Jestli jde jen o výrobu dětské či dospělácké masky na jednorázovou příležitost, asi nejjednodušší bude sáhnout po tvrdším papíru. Z něho vyřízneme požadovaný tvar (to je právě to počáteční přemýšlení o tvaru, pokud nemáte fantasii, tak samozřejmě například na internetu je k disposici spousta předem připravených šablon nebo můžete kliknout na šablonu masky dole a celý obrázek si vytisknout) a ten následně ozdobíme barvami podle vlastního vkusu a potřeb, nebo pokud máme chuť na něco vizuálně bohatšího, můžeme ji oblepit sametem, mašlemi, krajkou a přišít různé blýskavé mince, knoflíčky či barevná pírka. K této velmi jednoduché masce, jejíž výrobu zvládne i malé dítě je později ideální přidělat z boku držící klacík a po vzoru středověkých šlechticů jen tak decentně zakrývat tvář. Ještě jednodušší je vzít delší pruh nějaké hezké látky, vystříhnout v něm otvory pro oči a zavázat vzadu, ale toto řešení se nehodí moc pro děti, protože budou zklamány jeho vizuální prostotou (i když i zde lze různě kombinovat s našíváním různých ozdobných prvků, zvláště barevná pírka na boku ozdobená ve středu blýskavým knoflíčkem mohou vytvořit decentně vyzývavý vzhled).

Mírně náročnější karnevalové masky se vyrábí z papírové hmoty. Jejich výhodou je samozřejmě výrazně větší trvanlivost, takže ji lze použít vícekrát, zdobení se moc od krášlení čistě papírové masky neliší a nejdůležitější stejně bude vaše fantasie, s tím, že zde můžeme velmi elegantně zakrýt celou tvář (samozřejmě není to nutné, maska může být také jen na oči), a proto i prostor pro naši představivost je mnohem větší.  K výrobě samotného korpusu masky máme k disposici dva různé postupy.

Pro výrobu hmoty podle prvního budeme potřebovat, papír, křídu, lepidlo na tapety, mouku a balónek. Nejdříve si papír namočíme v nějaké míse nebo hrnci a poté ho rukama nebo mixérem rozdrolíme a přecedíme. K vlhkému papíru přidáme šest lžic lepidla na tapety, 2 sklenice rozdrcené křídy a dvě sklenice mouky. Hmotu pečlivě zpracováváme tak dlouho, dokud se nepřestane lepit a poté ji rovnoměrně naneseme na balónek nafouknutý do velikosti hlavy člověka či človíčka, pro kterého bude karnevalová maska určená. Základ masky necháme pořádně vyschnout (čili v tomto případě přinejmenším jeden den, lepší jsou dva) a poté z ní vyřízneme požadovaný tvar a vrhneme se na zdobení nebo necháme ozdobu na dětech, pokud maska je určená pro ně a mají své vlastní nápady jak by měla vypadat.

Druhý způsob výroby papírové hmoty je o něco jednodušší, ale také je maska méně trvanlivá než v případě prvém. K němu potřebujeme velmi jemný papír (jako například papírové kapesníčky), mouku a vodu. Tyto suroviny spolu pečlivě rozmícháme a vytvoříme pokud možno naprosto hladkou hmotu bez hrudek, kterou později stejně jako v prvním případě naneseme na balónek a necháme vyschnout.


Šablona Masky

3 odpovědi na “Výroba karnevalové masky”

  1. Tak si prostě jen zvětšete karnevalovou masku co je na konci článku. Videa na výrobu různých věcí možná budou doplněna v budoucnu.

  2. Skvělé a jednoduché 🙂 I když spíš bych řekl že je to taková klasická škraboška. Ale to je jen malý detail 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.