Přírodní barvení velikonočních vajíček

Velikonoce se pomalu, ale nezadržitelně blíží a s nimi přichází také různé velmi oblíbené tradice. Nejznámější a hlavně nejoblíbenější je samozřejmě barvení velikonočních vajíček. Dnes si samozřejmě můžeme koupit spoustu různých výrazných barev, ale jednak chemický a potravinářský průmysl se opravdu nemusí vecpat i do staletých tradic a navíc vždy je zde otázka, jestli taková barviva jsou opravdu stoprocentně neškodná, zvláště pokud doma máme děti. Přitom vejce lze barvit i čistě přírodními metodami, tak jak to dělaly už naše prababičky.

Pokud se rozhodneme pro čistě přírodní přístup k barvení vajíček, bylo by dobré postupovat úplně ekologicky a pokusit se sehnat také vejce z co nejšetrnějších neboli volných chovů. Když už chráníme sebe a domácnost, můžeme v tomto případě chránit i zvířata. Výsledek barvení záleží i od množství barviva které použijeme, skořápky (samozřejmě nejlepší jsou ty bílá) a někdy také doby, jak dlouho necháme barvu na vejce působit. A nyní už přejděme k surovinám, které pro přírodní barvení vajec budeme potřebovat.

– cibulové slupky jsou klasikou klasik. Barva je poté velmi hezká zlatohnědá (intenzita záleží na délce barvení), velikonoční vajíčka můžeme buď uvařit přímo ve vodě s větším množstvím slupek (klidně i z několika kil, používáme jen ty hnědé svrchní) a nebo již uvařená do takové vody namočíme.
– z červené řepy získáme velmi hezkou růžovou barvu. Můžeme nastrouhat několik bulv (na litr vody půl druhé skleničky nastrouhané zeleniny) a udělat na namáčení vajec odvar, ale stačí více řep oloupat a použít stejným způsobem jen slupky. Použít se dají pouze bílá vejce.
– nakrouháme si půl větší hlávky červeného zelí a povaříme v přibližně jednom litru vody asi půl hodiny. Přecedíme a do horké obarvené vody přidáme dvě lžíce octa a dvě lžíce soli. Díky tomu budeme mít krásně modrá vajíčka (nejdříve je musíme uvařit na tvrdo). Aby barva byla opravdu intenzivní, je nutné je nechat namočené přes noc.
žlutou barvu můžeme získat díky kurkumě. Čtyři lžíce koření dáme do přibližně litru vařící vody a přidáme ještě tři lžíce soli a dvě lžíce octa. Po rozmíchání namočíme bílá vejce – z hnědých bychom žlutá velikonoční vajíčka nezískali.
– přírodní zelená velikonoční vajíčka vychází většinou dost nevýrazně. Povinnosti je v tomto případě bílé vejce, jako barvivo se tradičně používá mladá kopřiva nebo tráva nebo pažitka či první výhonky obilí.
– pro výraznější hnědou barvu se doporučovala dubová kůra, ale loupání stromu za účelem obarvení velikonočních vajíček moc ekologické není. Jako alternativu můžeme vyzkoušet kávu.