Pěstování bylinek v truhlíku a květináči

Pěstování bylinek doma v květináči nebo truhlíku má dvě velmi důležité výhody. Za prvé máme při vaření po ruce vždy čerstvé byliny, které mají mnohem lepší vůni i chuť a také jsou nezbytné pro některé recepty. No a za druhé velmi dobře víme, jestli přišly během pěstování do kontaktu s nějakými chemickými hnojivy – pokud je nepoužíváme sami, tak jsou samozřejmě dokonale ekologické a zdravé.

A jaké bylinky můžeme doma pěstovat? Není jich málo, ale pro začátek bychom neměli přehánět a vyberme si jen to, co je jednodušší.  Z jednoročních je velmi dobrá majoránka, bazalka, pažitka a saturejka. Z dvouletých rostlin je skvělá petržel a někteří lidé velmi rádi pěstují domácí kmín. Z víceletých se zaměřme na mátu, meduňku, rozmarýn, tymián a oregano. Větší byliny by měly mít svůj vlastní květináč, protože potřebují více prostoru na kořeny. Truhlíky s rostlinami umístíme na nějaké světlé místo, severní okna nejsou nejvhodnější. Od jara do podzimu je můžeme držet i na balkoně, v zimě je lepší vše přesunout do bytu.

Lepší je bylinky vypěstovat ze semínek. Zkušenosti s nákupem již vyrostlých rostlinek z obchodu (mívají je i obyčejné supermarkety) převážně nejsou moc dobré. Pro vysévání je obecně velmi dobrá přibližně druhá polovina března, ale pokud chceme čerstvé jednoroční rostliny i v zimě, tak bychom je měli vysít ještě jednou v létě. Bylinky je dobré předpěstovat v nějakém menším květináči nebo kelímku od jogurtu a teprve později, když hezky vyrostou, je opatrně přesadíme do většího truhlíku. Nejlepší je používat substráty, které jsou přímo určené pro jejich pěstování. Jinak obecně by zemina neměla být příliš těžká.  Na začátku je lepší půdu vlhčit rozprašovačem, vyrostlé rostlinky normálně zaléváme (ale samozřejmě nepřeléváme). Pro nejlepší výsledek používáme odstátou vodu, která má pokojovou teplotu.

Pokud chceme pěstovat bylinky ze sazeniček koupených v obchodě, věnujme velkou pozornost jejich výběru. Měly by být hezky rozvinuté, pořádně se podívejme i na spodní stranu listů, jestli na ní nejsou nějaké skvrny či flíčky, naznačující výskyt nemoci nebo plísně (takového hosta, který by pak mohl nakazit i naše jiné rostliny určitě nikdo nechce). Ale jak už bylo uvedeno dříve, pokud se chceme věnovat pěstování bylinek doma, raději začněme ve vlastním malém květináči od nuly, budeme mít větší jistotu, že výsledek bude opravdu dobrý.