Kaštanové mýdlo a tekutý prací přípravek

O mýdlových ořeších už slyšelo hodně lidí. Považují se za ekologickou variantu klasického pracího prášku, bohužel když zohledníme převoz z Asie k nám,  najednou to tak šetrné k přírodě není. Přitom po ruce máme velmi podobnou alternativu, která sice možná není tak módní jako importovaný hit, ale využívala se již před mnoha staletími – takže mimo jiné se dá předpokládat, že funguje. Tímto ekologickým prostředkem je domácí kaštanové mýdlo a mycí či prací prášek.

Budeme potřebovat nůž, prkýnko, struhadlo nebo mlýnek na strouhanku, hrnec, nějakou lahvičku a samozřejmě i hrst kaštanů. Ty přineseme domů, zbavíme zelené a následně i hnědé slupky a poté nastrouháme nebo co nejjemněji umeleme (struhadlo nebo mlýnek  musíme před dalším použitím na normální potraviny opravdu dokonale vyčistit). Umleté kaštany nasypeme do menšího hrnce, zalijeme vodou a povaříme několik minut. Po vychladnutí tekutinu nalijeme do lahvičky a můžeme využívat jako tekutý prací přípravek.

U mýdla postupujeme podobně, jen do hrnce přidáme méně vody, ještě trošku škrobu a místo cezení tekutinu i s umletým kaštanem buď rozlijeme do formiček a necháme částečně zatuhnout a nebo z kaše uplácáme bochánky, které necháme vyschnout. Kaštanovým mýdlem mít podobně jako normálním, jen bohužel i když je velmi ekologické, na druhou stranu nemá moc velkou trvanlivost. S postupem času vysychá a praská, špatně skladované může chytit i plíseň. V tom posledním případě je již samozřejmě nepoužitelné, ale popraskané můžeme použít místo pracího prostředku.

A jak je to s kvalitou mytí či praní? Náš obyčejný kaštan má přibližně velmi podobné výsledky jako módní prací ořechy (obsahem saponinů se moc neliší). Takže myje to, pere to, ale stejná síla, jako u chemických přípravků to bohužel není. Má to i jistou logiku, kdyby kvalita byla totožná, tak bychom plody jírovce používali do dnešních dnů všichni. Ale na druhou stranu – na méně špinavé prádlo (jen propocené a zaprášené) nebo právě na mytí rukou se hodí velmi dobře.

tip: Čistě umleté kaštany (i s hnědou slupkou) se dá použít i jako ekologický prášek na mytí nádobí. Velmi slušně odmašťuje, používáme ho tak, že vždy nasypeme trochu drti na hrnec či talíř, který zrovna potřebujeme umýt.