Jak vyčistit dřevěné prkénko a vařečky

V posledních letech se stále zvětšuje nabídka různých plastových kuchyňských prkének, vařeček a jiného kuchyňského náčiní. Ale mnoho lidí stále nedá dopustit na dřevěnou klasiku. Není divu, svou funkci plní velmi dobře a je rozhodně estetičtější. Jistou cenou za krásu a tradici jsou zvýšené nároky na údržbu. Ale není to zase nic složitého, správně vyčistit prkénko či vařečku se naučí každý.

Dřevěné prkénko či vařečku před každým užíváním  namočíme na chviličku do studené vody, díky tomu se nám ho podaří vyčistit výrazně snadněji. Po použití ho vždy bezpodmínečně umyjeme pod tekoucí vodou s nějakým čistícím prostředkem, pořádně vysušíme utěrkou a ještě necháme vyschnout (neměly by ležet v odkapávači hromadícím vodu). Jednou za čas bychom je ale měli vyčistit pečlivěji, zvláště pokud se na nich objevují nějaké skvrny.

V takové situaci je po použití přetřeme vlhkým hadříkem nasáknutým nevelkým množstvím tekutého mýdla nebo jemného mycího prostředku. Pak rozmícháme jednu lžičku jedlé sody v půl litru teplé vody a rozprašovačem nastříkáme tekutinu na náčiní ze všech stran (díky tomu se dostane zaručeně do všech náčiní). Sodu necháme chvíli účinkovat a pak prkénko nebo vařečku omyjeme čistou houbičkou pod tekoucí teplou vodou. Pak si rozřízneme citron, řezem náčiní potřeme (do záhybů můžeme kápnout trošku šťávy), vše osolíme a po minutce znovu potřeme použitými polovičkami citronu. Prkénko či vařečku znovu pořádně omyjeme, osušíme čistou utěrkou a necháme pořádně vyschnout. Pokud jsme na prkénku hodně krájeli maso, je dobré na něj ještě po omytí rozprašovačem nanést trošičku octa, po minutě ji otřeme papírovou utěrkou a necháme vyschnout.

info: Pokud možno bychom měli mít zvlášť jedno dřevěné prkénko na syrové maso a druhé na jiné suroviny (ještě lepší je mít jich více, abychom nekrájeli při jedné přípravě na jednom sýr, zeleninu a například uzeniny). Po nákupu bychom měli každé dřevěné náčiní (takže i různé kvedlačky či paličky) natřít olejem a nechat ho přes noc vsáknout. Opakujeme jednou za rok. Dřevěné prkénko a vařečka do myčky nepatří.