40letá záruka na tepelnou izolaci? I to je možné

Kupujeme si úsporná tepelná čerpadla. Investujeme do inteligentních programovatelných termostatických hlavic. Topíme jen v případech, kdy je to nezbytně nutné. Jednoduše se na vytápění našeho domova snažíme ušetřit každou korunu. Není divu – ceny energií jsou velmi vysoké a výhled do budoucna naznačuje, že se budou zase jenom zvyšovat. I proto někteří z vás možná právě stojí před rozhodnutím, zda by nestálo za hřích renovovat tepelnou izolaci. Zejména u starších domů jsou izolace přece neúčinné a jejich výměna by tak mohla pomoci ušetřit. Nebo snad ne?

Ach, ty ceny…
Většina lidí, která se po dlouhém rozmýšlení rozhodne pro novou tepelnou izolaci, koukne na ceník a sáhne po cenově dostupných materiálech – minerální vatě nebo foukané celulóze. Bodejť by ne, vždyť na ty dražší přece nemají! Bohužel ale tímto způsobem přehlíží izolační materiály, jejichž investiční náročnost je sice o něco vyšší, ale ve výsledku s přihlédnutím k času jsou mnohem levnější. O čem to tady mluvíme? Jedním z takových izolačních materiálů je stříkaná pěnová izolace tzv. Chytrá pěna.

Kam se ta izolace jenom poděla
Věděli jste, že minerální vata už po 10 letech od aplikace ztrácí okolo dvou třetin ze svého objemu? A že foukaná celulóza začne ztrácet svůj objem již po dvou letech od aplikace? Co to znamená pro vás? Že po několika letech od prvotní „levné“ investice budete muset znovu investovat, renovovat, platit – zkrátka dělat vše možné, jenom ne šetřit. Celková úspora nebude ani zdaleka taková, jak jste si původně představovali.

A teď se na problém podívejme z té druhé strany. Finančně náročnější Chytrá pěna vydrží mnohem déle. Aplikátor na ni poskytuje záruku v délce těžko uvěřitelných 40 let. Pěna v čase nesedá a nemění své vlastnosti. Tak, jak hřeje první den, hřeje neustále. Její životnost je obvykle srovnatelná s životností stavby. A úspora? Počítejte s námi.

Takto se šetří ve vyspělých zemích
Rodina Mackova z Hodonína bydlí v rodinném domě se zastavěnou plochou 110 m2. Dům je vytápěn kotlem na plyn a tuhá paliva, rodina platí měsíční zálohy na teplo ve výši 3 418 korun. Mackovi se rozhodli pro izolaci podkroví Chytrou pěnou. Cena takovéto izolace včetně realizace je přišla na 55 540 korun. Při vyúčtování došlo k poklesu spotřeby energie za teplo o 18 000 korun ročně. Vzhledem k růstu cen energií se jim investice vrátila za 34 měsíců. A co bude za 5 let? V době, kdy už levné izolační materiály sedají a ztrácí své izolační vlastnosti? Mackovi mají našetřeno přes 100 000 korun a mohou vyrazit třeba na exotickou dovolenou.

Poletíte s nimi, nebo budete raději „šetřit“ a koupíte si levnou izolaci? Záleží to jen na vás.