Jak vyčistit žehličku

Žehlička se může vinou nepozornosti a nebo nešikovnosti připálit a nebo se nám na ní začne objevovat vodní kámen. Není to žádná tragédie, dříve nebo později se to asi stane každému. Ve většině případů také nemusíme zoufat, kupovat novou nebo ji odnášet do opravny, stačí jen určit příčinu „nehody“ a pak prostě žehličku vyčistit.

1. Pokud se nám zdá, že máme zanesenou nádržku na vodu, stačí jen smíchat vodu a ocet v poměru jedna ku jedné, nalít do nádržky a nechat pět minut napařovat. Pak zbylou tekutinu vylijeme, žehličku necháme vyschnout, nalijeme do ní čistou vodu a zas necháme pět minut napařovat.  Znovu vylijeme, necháme vyschnout a proplachování vodou zopakujeme podle potřeby, dokud zápach octa nezmizí (asi bychom ho nechtěli na žehleném oblečení).

2. Když máme dojem, že napařovací otvory jsou zanesené, můžeme zkusit je jemně vyčistit čistítky na uši. Nic neděláme silou, spíše je jen otřeme. Naprosto nevhodné jsou jakékoliv ostré předměty, které by mohly nevratně poškodit povrch žehličky.

3. Způsob ošetření připáleného povrchu závisí na tom, co se nám tam napeklo. Pokud se jedná o vosk, stačí jen žehličku rozehřát a přežehlovat piják či noviny, dokud vše nezmizí. Jestliže je nános mastný, tradičním způsobem bylo použití čpavku. Stačí do roztoku namočit hadřík a pak už jen vyčistit studenou a suchou žehličku. Nakonec stačí vše řádně omýt vodou. Tato metoda je o něco efektivnější než různé jary.

4. Je také několik univerzálních rad, jak vyčistit skvrny různého typu, u kterých nejsme schopni určit původ. A tak můžeme žehlící plochu jemně ošetřit zubní pastou a nebo hadříkem namočeným do octa (to druhé se doporučuje jako finální dočištění i po použití novin na vosk či čpavku na mastnotu). Případně lze přežehlovat tkaninu nasáklou octem nebo u nerezových žehliček můžeme zkusit opatrné přejíždění látky posypané solí (pozor, hrozí poškrábání povrchu).

info: Pozor, metodu čištění musíme nejdříve „zkonzultovat“ s návodem. Například ocet do nádržky se dnes velmi často nedoporučuje (i když většina lidí nedá dopustit na jeho úspěšnost), místo něj by měl člověk kupovat drahé čističe … s podobnými účinky. Připálený povrch je opravdu věcí náhody, ale zanesené trysky jsou v téměř všech případech způsobené nedostatečnou pravidelnou údržbou nebo špatným používáním. A proč řešit problémy, když jim lze snadno předcházet.