Pěstování hortenzie

Hortenzie patří mezi nejoblíbenější ozdobné rostliny. K jejich popularitě přispívá nejen to, že mají opravdu nádherné květy, ale i fakt, že jejich pěstování není nějak extrémně náročné. Zvládnout by to měl každý bez nějakých větších problémů. Pokud je chceme pěstovat, stačí se držet jen doslovně několika prostých zásad.

Hortenzie kvete od začátku jara (co je mimochodem také jeden z důvodů její velké popularity) až přibližně někdy do července – i když to samozřejmě záleží na výběru odrůdy. Takže velmi brzy nás nadchne pohled na její krásné barvy a ve chvíli, když květy zmizí, tak už toho kvete hodně a nepocítíme nějakou výraznou „ztrátu.“ Pro pěstování bychom měli vybírat místo s polostínem, při příliš velké tmě nebude hezky kvést, na přímém slunci má zas tendenci vadnout a převážně není tak hezká. Hortenzie také nemá ráda příliš větrné stanoviště. Nezapomínejme při jeho výběru, že keř může dosáhnout přibližně půlmetrovou výšku.

Má ráda mírně kyselou půdu a potrpí si na vydatnější zálivku. Zvláště v létě a během květu zalévání nepodceňujme, rostlina se pak nám odmění nádherným růstem. Pokud chceme opravdu krásné květy, neměli bychom během pěstování zapomínat na pravidelné sezónní hnojení a při výsadbě nezapomínejme na kvalitní kompost, ten potřebu tak zvané chemie výrazně snižuje.  Také bychom ho rostlinám měli dopřát každé jaro. Nejjednodušší je pořídit si hnojivo určené přímo pro hortenzie a aplikovat ho přesně podle návodu výrobce (nemá smysl uvádět přesný postup, protože je to případ od případu jiné).

Na jaře hortenzie pravidelně nezastřiháváme, odstraňujeme jen naprosto jasně uschlé či zlomené nebo velmi slaboučké výhony (a případně také uschlé květy, ale v žádném případě ne ty s květními pupeny). K výraznějšímu řezu přistupujeme tak jednou za tři roky, necháváme jen nejsilnější větvičky, které budou základem budoucího nádherného kvetoucího keře. Na zimu je také lepší keř zabezpečit (pozor, na podzim hortenzie nestříháme), zvláště v chladnějších oblastech. Přisypeme k nim trochu rašeliny, můžeme přihrnout i suché listí a mladé hortenzie ještě můžeme opatrně přikrýt chvojím. Rostlinu nejjednodušeji rozmnožíme řízkováním, teplota při množení by měla být mezi sedmnácti a dvaceti stupni (samozřejmě vše závisí na druhu, pro jehož pěstování jsme se rozhodli).