Jak otevřít kokos

Otevřený kokosový ořechOtevřít kokos je docela těžký oříšek. Má velmi tvrdou slupku a mnoho lidí po nepříliš úspěšných pokusech ho nějak rozříznout nakonec ze zoufalství sahá po metodách, které jsou mírně nebezpečné i pro otevírajícího a jeho nejbližší okolí. Patří mezi ně například rozbíjení sekerou či házení o podlahu. To rozhodně nedoporučujeme, lepší je při otvírání kokosového ořechu použít přeci jen trochu méně brutální postup.

O kokosu

Na začátku se podívejme na pár zajímavostí o kokosech a také na to, jaký plod bychom si vlastně měli vybrat. Ořech se využívá de facto úplně celý. Šťáva je osvěžujícím a zdravým nápojem, z dužiny se nedělají jen sladkosti a mléko, ale také se z ní lisuje velmi kvalitní olej, který najde využití nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárně či kosmetice. A kokosové vlákno se využívá jako filtr, vyplňují se jím čalounění a nebo se ho dává do zdravotních matrací a polštářů.

Při výběru kokosu pro kulinární či kutilské účely (ze slupky se dá toho spoustu vyrobit, například krmítko, ale to je na nějaké jiné povídání) vybíráme nenarušené a nenaseknuté plody. Zvýšenou pozornost věnujeme třem prohlubním. Také by na něm neměly být nějaké bílé skvrny či cokoliv připomínajícího plíseň. Ořechem bychom měli ještě zatřást, abychom ověřili, že plod není vyschlý nebo že kokosové mléko nevyteklo nějakou neviditelnou škvírou.

Otvíráme kokos

Po donesení kokosu domů si nachystáme pilku nebo kladivo či paličku na maso, utěrku a vývrtku nebo nebozízek.  V nouzi se dá použít i šroubovák nebo třeba i delší hřebík. Jednu z prohlubní vybraným nástrojem proděravíme a do sklenice necháme vytéci a vykapat kokosovou vodu. Následně postupujeme podle toho, jestli naším pomocníkem bude pila nebo kladivo. V prvním případě prostě vybereme místo na řez (kde, to závisí, jak se rozhodneme využít slupku – pilku vybíráme hlavně, když ji nechceme rozbít), ořech něčím podložíme a prostě ho podle potřeby rozřízneme. Trochu to trvá, ale dobrý výsledek je zaručen.

Pokud nám na slupce vůbec nezáleží, ořech na chvíli vložíme do rozpálené trouby. Není to nutné, ale praskne díky tomu snadněji. Pak ho necháme trochu vychladnout, zabalíme do utěrky, položíme na prkénko a boucháme kladivem nebo paličkou, dokud nepraskne. Poté by se už měl dát rozloupat rukou. Při obou metodách ještě musíme oddělit dužinu od slupky, i když u rozbitého kladivem se ji dá i celkem snadno vykousnout. K tomu nám stačí například tupý nůž, kterým ji postupně budeme odlamovat. Jestliže máme kokos rozdělený na dvě půlky, dužinu na každé před odlupováním nařízneme do kříže. No a nakonec ji ještě oloupeme a máme hotovo. Dobrou chuť.