Mince do mrazáku

Prázdný mrazák v ledničcePřed odjezdem na víkend nebo na dovolenou z bezpečnostních i ekonomických důvodů obvykle vytahujeme většinu spotřebičů ze zásuvky. Jednou z výjimek je mrazák naplněný spoustou různých dobrot. Ty by přeci bylo třeba buď sníst, což často není v lidských silách, a nebo vyhodit. Jenže co když během naší nepřítomnosti na delší dobu vypadl proud a potom zase naskočil? Nebo co když mraznička z nějakých důvodů den či dva nefungovala nebo fungovala špatně nebo se sama začala rozmrazovat? Pak je dost možné, že se obsah mrazáku znehodnotil, jen my to nemáme jak poznat. V takové situaci pomůže obyčejná mince.

Co s tou mincí?

Vezmeme si nějaký hrnek nebo kelímek a napustíme ho vodou. Vložíme do mrazáku a necháme vodu zamrznout. Pak na led položíme libovolnou minci a vše vrátíme zpátky do mrazáku. Hotovo. A k čemu to bude? Asi už je to každému jasné. Pokud se během naší nepřítomnosti nic s elektřinou nedělo, mince po návratu bude pořád tam, kde jsme ji položili. Pokud je zabořená do ledu nebo dokonce úplně na dně, je naprosto jasné, že obsah kelímku buď začal rozmrzat a nebo rozmrzl úplně. A to samé se dělo i s našimi potravinami…

Jak vyhodnotit výsledky?

Pokud je mince na dně, rozhodně bychom měli vyhodit celý obsah mrazáku. Všechno jídlo rozmrzlo úplně, kdo ví jak dlouho zůstalo v takovém stavu a to, že se znovu zamrazilo, už mu nijak nepomůže. Jestliže je mince jen částečně zabořená nebo není příliš hluboko v ledu, použijeme selský rozum. Některým potravinám to uškodit nemuselo, ale například u masa už je to dost diskutabilní. Pokud se je nerozhodneme vyhodit rovnou, nejrozumnější bude co nejrychlejší zpracování.

Koho to vlastně napadlo?

Tento trik napadl Sheillu P. Russell ze Spojených států, která při evakuaci z důvodu hurikánu Matthew přemýšlela, co se asi bude dít s obsahem jejího mrazáku. Jednoduchý a přitom velmi chytrý nápad, se kterým se podělila na Facebooku, okamžitě zaujal velké množství čtenářů. Dnes má její rada přibližně čtyři sta tisíc sdílení a více než čtrnáct tisíc komentářů.

Využijeme to i u nás?

U nás se příchodu hurikánů bát nemusíme, ale k evakuacím z různých důvodů dojít může (například při povodni). Co se týká výpadků proudu, tak lidé z měst se nějakých dlouhodobějších potíží asi nemusí příliš obávat, ale na vesnicích či dokonce na samotách či v lesních osadách a zahrádkářských koloniích, které mnoho lidí využívá ke stálému bydlení, to už bývá různé. A pokud zrovna v takovém místě nebydlíme na stálo, ale máme tam například víkendovou či prázdninovou chatu, kde využíváme k uskladňování různých sezónních pokladů i mrazák, tak i pro nás může být obyčejná mince skvělým pomocníkem.