Co na stěny koupelny

Rozhodnutí, jak ozdobíme stěny koupelny ve skutečnosti není záležitostí čistě estetickou, ačkoliv samozřejmě v hezkém prostoru se nám bude koupat či sprchovat výrazně příjemněji a tělo se výrazně lépe zrelaxuje .

Zajímavým, ačkoliv stále relativně netradičním materiálem do koupelny mohou být tapety. Samozřejmě není možno použít klasické papírové, ty by ve vlhkém prostředí příliš dlouho nevydržely.  Místo papíru v koupelně bude velmi dobře sloužit vinyl. Je snadno otíratelný a tapety jsou  odolné vůči i dosti silným mechanickým poškozením.  Další alternativou, která je také vhodná do mokra jsou tapety ze skelného vlákna. Mají velmi zajímavou strukturu a je možno je přetřít barvou – ta samozřejmě musí být určena do vlhkých prostor.

Čím dál tím častěji začínají být využívány obkladové panely, které se dříve spojovaly spíš jen s nějakým laciným či provizorním řešením. Dnes to naopak může být základ moderní a velmi hezky vyřešené koupelny. Hodí se samozřejmě pouze takové, kterým nevadí častý či neustálý kontakt z vodou. Z kovových se používá se nerez ocel, zinek neb o hliník (a jejich úpravy).  Praktické je i zesílené PVC, které je potaženo různými motivy – například imitací dřeva. Dokonce je možné použít i dřevěné obkladové panely – čím dál tím častější a dostupnější jsou u nás různá exotická dřeva, která si skvěle radí s vlhkostí. I když stejně je lepší v místech, která jsou v neustálém kontaktu s vodou, použít trochu jiné řešení – např. imitaci dřeva nebo kachlíky.

Velmi dobře svou funkci plní kachlíky. Můžeme z nich skládat různé vzory, kombinovat barvy, vytvářet ozdobné prvky. Nabídka na trhu je opravdu téměř neomezená. Dříve se jen hlídalo, aby velikost obkladaček odpovídala velikosti místnosti (čili do malých spíše menší a do velkých naopak), ale dnes je tento postup většinou ignorován, protože je to jen čistě záležitost osobního vkusu. Jediné, s čím by si měl člověk dát pozor je využití mozaiky, která vypadá dobře jen za předpokladu, že nám zdobí pouze menší kus stěny a není tak vyšperkovaná celá koupelna.

No a nakonec jsou zde samozřejmě různé barvy. Jak už bylo uvedeno výše, měly by být určeny pro vlhké prostory. Na výběr je větší množství různých druhů, důležité je aby byly odolné, otíratelné a nesály vlhkost. Je užitečné, když jsou obohaceny o látky, které omezují vznik různých plísní, které jsou prokletím většiny špatně větraných koupelen. Podobně jako u dřeva je ale dobré, aby místa, která jsou v neustálém kontaktu s vodou (vnitřky sprchových koutů či okolí umyvadla), byla zabezpečena nějakým naprosto vodě odolným materiálem.