Návod na výrobu draka

Je podzim a proto se na větrnějších místech můžeme setkat s tradičním pouštěním draků. Draka lze samozřejmě koupit, ale není nejmenší problém si jednoduchého postavit doma. Podle tohoto návodu by výrobu draka mělo zvládnout i každé šikovnější dítě, i když samozřejmě iniciativě tatínků a maminek se meze nekladou.

Potřebujeme: 2 dřevěné laťky, tenký provázek či ještě lépe vlasec, větší papír nebo igelitka, pila, nůž, nůžky, metr, barvy či fixy

Laťky na kostru draka seřízneme do požadované velikosti – kratší bude mít rozměr 3/4 té delší. Pár milimetrů od konců latěk vyřízneme drážky, které později přidrží provázek či vlasec. U kratší laťky vyznačíme střed u delší najdeme bod ve dvou třetinách její délky, tam položíme kratší laťku přesně středem tak, aby nám vznily devadesátistupňové úhly a obě stužkou či provázkem pevně spojíme, spoj zakápneme lepidlem, aby byl pevný – musíme ale stále pamatovat na udržení pravého úhlu, jinak nám drak nebude létat. Provázkem či vlascem spojíme ramena draka – upevníme ho kolem na začátku vytvořených drážek. Tímto nám vznikla základní kostra.

Kostru draka položíme na papír, obkreslíme ji a vyřízneme nechávajíce asi dva až tři centimetry odstup od přesného obrysu. Koncovky latěk namázneme lepidlem, kostru přiložíme na papír, a okraje zahneme kolem provázku a přilepíme. Nejdůležitější částí je upevnění provázku, na který později navážeme vlečné lanko. Nejjednodušší způsob je uvázat jeden provázek k horní části draka a druhý k jeho části dolní oba spojíme tak, aby po spoji „uzda“ byla volnější a spoj se nacházel přibližně v na úrovni horní třetiny draka – k tomuto spoji připevníme vlečné lanko o požadované délce (mělo by stačit kolem dvaceti metrů). Při pouštění si ale vezmeme s sebou další provázek, abychom případné nesrovnalosti uzdy  mohli rychle a jednoduše opravit. Také můžeme udělat uzdu křížem a spojit i boční strany a vlečné lanko připevnit volněji na kříž. Připraveného draka namalujeme podle přání a fantazie. Ocas vyrobíme tak, že na provázek připevníme přibližně dvaceticentimetrové papírové mašličky, ocas by měl být zhruba dvaapůlkrát delší než drak a připevňuje se k jeho dolní části.