Jak odehnat holuby

Asi většina lidí má ráda zvířata a to včetně holubů. Už od dětství je s nadšením proháníme a teprve později zjišťujeme, že jde o velké bacilonosiče, jejichž trus má navíc velmi leptavé účinky. Svědectví nám dávají středověké sochy a budovy, kterým tito ptáci nepříliš prospěli. Co bychom měli dělat, když holuby zaujme například náš balkón či parapet a nám tato návštěva není vítaná.

Na prvním místě bychom měli pamatovat na takovou drobnůstku. Pokud přikrmujeme ptáky, tak je velmi pravděpodobné, že tím přitáhneme i holuby. Možná nepatří mezi nejmoudřejší zvířata, ale inteligence mají dostatek, aby si velmi jednoduše zapamatovali, kde jim někdo každý den sype pravidelně krmení. To neznamená, že bychom se na drobné ptáčky zpěváčky měli vykašlat. Ale vždy je možnost přizpůsobit krmítko například tak, aby se do něj vešla jen malá sýkorka či vrabeček a ne docela masivní holub. A hlídejme si i čistotu kolem takového místa. Pokud semínka a jiné krmení bude na balkoně či parapetu neustále rozsypané, tak holubi si svou cestu k nám najdou.

Další možnosti už se snaží ptáka přímo odehnat. Jednou z variant je oplocení celého balkonu nějakou síťkou. Není to příliš estetické řešení, na druhou stranu pak už máte jistotu, že k vám nežádoucí host nepronikne. Vadou je ale také fakt, že toto řešení omezuje trochu i vaši svobodu a možnosti využití balkonu. Mnohem jemnějším strašákem, který vás bude stát jen pár korun jsou obyčejná „cédéčka nebo dévédéčka.“ Stačí jich rozvěsit pár po celém balkoně a odrazy slunce znechutí ptákům pobyt na vašem území. Jednoduché, elegantní, ale samozřejmě to má malý háček. Úspěšnost metody klesá s množstvím světla, tudíž pokud si holubi udělali z vašeho balkonu ložnici, tak nejpravděpodobněji to nebude mít žádný efekt. Alternativou cédéček (původní recept našich babiček) jsou různé věci ve stylu klasických strašáků. Takže je možno použít různé barevné stužky, fáborky a nebo na balkon umístíme přímo nějakou atrapu dravého ptáka. Na tu poslední variantu mnoho lidí nedá dopustit.