Jak odstranit chlupy z koberce a čalounění

Pokud máte doma nějakého chlupatého mazlíčka, a je jedno jestli je to pes, kočka nebo třebas morče, tak kromě velkého potěšení z přítomnosti živého tvora to občas přináší i nějaké starosti. Jednou z nich jsou i všudypřítomné chlupy, které nejsou žádaným doplňkem našich koberců či čalounění. Velké chuchvalce jsou jednoduchou záležitostí (ale je nutno je odstraňovat rychle, protože se v nich hromadí alergeny), prostě se je vyhodí, ale co s drobnějšími chloupky a je možné nějak tento jev omezit ?

Zvířata pelichají průběžně celý rok, takže i celý rok budete muset řešit problém s chlupy. Ale s trochou pečlivosti a snahy by domácí práce měly být spíše minimální. Nejdůležitější je udržovat svého domácího mazlíčka v pořádku. Dobře krmené nevystresované zvíře ztrácí srst výrazně méně, než špatně živené a trápené (a to i například tím, že ho omezujeme v jeho přirozených potřebách – je dobré si pečlivě nastudovat, co která rasa a druh vyžaduje) stvoření. Dále je potřeba pravidelně mýt a nebo kartáčovat domácího mazlíčka (samozřejmě záleží to od druhu, například s kočkou koupele příliš nezkoušejte), aby vám tato práce nešpinila domácnost, je možné ji také v některých případech vykonávat venku nebo např. na balkóně. Pamatujte také na to, že pravidelný úklid znamená ve skutečnosti výrazně méně práce a tím pádem i času.

Nejjednodušším způsobem, jak z koberce odstranit čerstvé chlupy je vysávání. Problém je jen v tom, že klasické nástavce a kartáče mají na koberci dost často s chlupy problém. Proto je dobré, v případě že domácí mazlíček hodně pelichá a srsti se nemůžeme stále zbavit, si pořídit buď přímo speciální vysavač, který si s chlupy poradí (dobré jsou robotické, které je možno nastavit na pravidelný každodenní úklid) a nebo si pořídit jeden z mnoha speciálních nástavců. Ale není to samozřejmě nutné, někdy brání finanční možnosti, jindy velikost domácnosti znemožňuje pořízení dalšího „krámu.“ V takovém případě si lze poradit i jinak. Zkušení chovatelé doporučují různé gumové kartáče a válečky, díky kterým se na potíraném čalounění nebo koberci začnou chlupy k sobě slepovat a vytvářet chomáče, které poté velmi jednoduše odstraníme, rukou nebo vysavačem. Použít lze ale i například klasickou stěrku na sklo případně dokonce můžeme šoupat po koberci nohami obutými do obuvi s měkkou gumovou podrážkou. Dá se použít i klasický rejžák, jen to už vyžaduje vynaložení větší síly. Na čalounění jsou velmi dobré i válečky na čištění oblečení, které jsou potažené lepící páskou – slabá širší lepící páska vám s chlupy konec konců může také pomoci.

4 odpovědi na “Jak odstranit chlupy z koberce a čalounění”

  1. Jo nikomu nepřeju ten mor s chlupy od perské kočky – dík za tipy.

  2. tak na chlupy na koberci a pohovce se nám osvědčil jedině tyčový vysavač s otáčejícím se kartáčem dole, funguje skvěle, než jsme ho koupily byl koberec uplně šedý od chlupů a nešlo to ničím dolů.

Komentáře jsou uzavřeny.