Pokud máte starší s již hodně poškozeným a nebo ušpiněným čalouněním, které nejde už vůbec žádným způsobem vyčistit, můžete buď židli vyhodit nebo hledat relativně drahého čalouníka a nebo se pokusíte o výměnu sami. Samozřejmě také můžete k výměně přistoupit prostě jen tak, protože na to máte chuť. Není to až tak náročné a kdyby vám operace nevyšla, tak u starého nábytku na vyhození neztratíte skoro nic víc než trochu času – protože náklady na domácí čalounění jsou minimální.
Na začátek si samozřejmě musíte nachystat potřebný materiál. Samozřejmě budete potřebovat nějakou látku (kůži, koženku) – tady je výběr čistě na vašem vkusu, možná byste měli jen zohlednit budoucí údržbu a také případně pevnost. Rozměry by měly být o maličko větší než je sedák vaší židle. Poté budete potřebovat kus molitanu či jiného podobného materiálu na kterém budete sedět o velikosti sedáku – toto je důležité, neměl by být menší, větší klidně, pak ho do podoby sedáku seříznete. No a pak už jen potřebujete kleště, hřebíčky, kladivo a případně šroubovák. Nejdřív bychom měli zbavit toho starého potahu. Stačí ho prostě jen strhnout a později vytahat ze spodní části sedáku hřebíčky, kterým bylo připevněno. Starý molitan je nejpravděpodobněji ve strašném stavu, takže ho můžete vyhodit (kdyby čirou náhodou byl naprosto nepoškozený, tak ho po oprášení můžete vrátit zpět). No a nyní už k samotné výměně.
Na sedák přiložíme molitan, otočíme ho a položíme na látku, která je rubem nahoru a zkontrolujeme jestli se nám molitan neposunul. Poté odstříhneme případně nadbytečnou látku – potřebujeme obrys sedáku plus jeho výšku z molitanem a další přibližně tři až čtyři centimetry. Zahneme kraje o centimetr až dva, tak aby nebyl vidět roztřepaný střih a aby se případně látka příliš jednoduše nepárala a poté potah hřebíčky upevníme (pokud máte sešívačku – sponkovačku na čalounění, tak ta vám může ušetřit opravdu velké množství práce). Upevňování bychom měli začínat vždy od středu strany se kterou aktuálně pracujeme a nesmíme zapomínat na to, že potah by měl být pořádně napnutý. A v rozích látku hezky skládáme do trojúhelníčku a ten poté připevníme, aby nám nevznikly ošklivé vybouleniny. No a poté co upevníte látku po celé délce, tak stačí jen připevnit sedák na židli a voila, celá práce je hotova.