Většinou po zimě si člověk může všimnout, že se mu v betonu objevily praskliny. Článek se zabývá tím, proč vůbec vznikají a jestli je možno je nějakým relativně rychlým a nenáročným způsobem svépomocí opravit.
Beton je obecně velmi pevný materiál, má velmi vysokou odolnost na různé tlaky. Ale zároveň je docela dost citlivý na škrábance, praskliny a jiná mechanická poškození. Zvláště se to týká všech nezastřešených a nechráněných betonových prvků, které jsou vystavené působení povětrnostních vlivů. Beton totiž můžou poškodit různé chemické látky, které obsahuje naše „moderní“ atmosféra obohacená průmyslovou výrobou a obecným větším používáním chemikálií, navíc na něj působí vlhkost, ostré slunce a také silný mráz. Nově vybetonované plochy mohou být ovlivněny stahováním betonu a rohové a krajové elementy zase výrazně více ohrožuje mechanické poškození například úderem od nějakého přenášeného předmětu. Obecně je nutno prasknutí hlídat a okamžitě opravovat – i malé poškození uvolňuje cestu vodě, která později začne celou konstrukci ničit.
Na opravu prasklin v betonu si můžeme vytvořit svou vlastní směs z písku, cementu a vody, ale není to moc dobré řešení. Sice vše bude levné ale jeho kvalita a trvanlivost bude nedostatečná. Mnohem lepší bude si koupit už předem připravenou jemnější maltu, kterou později jenom rozmícháme s vodou. Kvalitním řešením jsou různé směsi obohacené o polymery. Pro menší poškození či spíše nerovnosti můžeme využít montážní nebo rychletuhnoucí maltu – zvláště je to užitečné, pokud chceme rychle přistoupit k dalším pracem, jako například k obkládání. Při nákupu jakékoliv pracovní směsi se musíme ujistit, že je určena pro práce pod širým nebem a pro svislé plochy (pokud opravujeme například zeď).
A jak přistupovat k samotné opravě ? Nejdříve bychom měli ošetřované místo pečlivě očistit, zbavit i případných plísní a nánosů, pokud se nám na postiženém místě ještě drolí beton, tak ho odstraníme. Stejně tak odstraníme i nějaké zbytky nátěru, pokud je to nutné, tak místo odmastíme. Pokud jsou praskliny či rýhy naprosto minimální, musíme je trošku rozšířit, přibližně do tloušťky půl milimetru. Jinak se vám nepodaří dovnitř dostat potřebné množství malty a celá práce bude zbytečná (vaše „oprava“) se zanedlouho vydrolí a voda bude moci na beton působit dále. Po rozšíření nezapomeňte odstranit nově vzniklý prach a nečistoty – například vysát vysavačem nebo velmi pečlivě vyfoukat. Před nanesením malty je nutno ještě nanést malou vrstvu egalizační stěrky na beton a ihned nebo jen po krátkém zatuhnutí také maltu (stěrku nesmíme nechat úplně zatuhnout). Nanášené vrstvy malty by neměly být příliš tlusté – správnou tloušťku většinou určuje výrobce. Pokud je prasklina v betonu příliš hluboká, maltu nanášíme postupně v několika vrstvách. Pokud s opravenou plochou chcete pracovat, nechte opravené místo zatuhnout – pro malování stačí 24 hodin, pokud se chystáte obkládat dlažbou, vyčkejte sedm dní.