Oprava akrylátové a smaltované vany

I když se o svoji vanu staráme jak to jen jde a snažíme se ji co nejvíce chránit, stejně dříve nebo později se nám na ní objeví různé menší či větší škrábance nebo nám po pádu různých předmětů začne odprýskávat smalt. Větší škody asi je lepší nechat na odborné firmě, menší opravy u akrylátových i smaltovaných van lze zvládnout i s trochou snahy ale výrazně nižšími náklady svépomocí.

Oprava akrylátové vany je jednodušší, ale také ji v domácích podmínkách lze uskutečnit pouze u menších škrábanců (za maximální hloubku škrábance se považuje kolem jednoho milimetru – i když vše záleží od tloušťky akrylátové vrstvy). Nejdříve si odmontujeme veškeré kryty, pokud to lze i baterii, pokud nelze tak ji pečlivě zabezpečíme fólií před prachem. Poškrábané místo poté zbrousíme velmi jemným brusným papírem a rozleštíme jemnou leštící pastou (toto ale opravdu funguje pouze u malých poškození, neboť rozleštit lze pouze povrchový akrylát a ne podkladní materiál).

Při opravě smaltované vany na začátku postupujeme stejně, neboli zabezpečíme kryty a baterie.  Celou vanu, velmi pečlivě odmastíme, umyjeme a ošetříme libovolným prostředkem na vodní kámen – zvláště se to týká míst s poškozeným smaltem, kterým věnujeme největší pozornost (případnou rez odstraníme taktéž). Poté necháme vanu dokonale vyschnout. Poškozené místo obrousíme jemným smirkovým papírem spolu malým množstvím okolního smaltu a ošetřené místo pečlivě očistíme. Na konec naneseme podle návodu opravný tmel na smalt a práce je hotova a nyní je nutné jen tmel nechat pečlivě zatuhnout. Samozřejmě prostředků na opravu smaltu je více, případně je možné zakoupit celou sadu na opravu smaltu (která je lepší pro větší poškození), kde postupujeme krok po kroku podle návodu. Ale u větších poškození, již stojí za to popřemýšlet, jestli není lepší pozvat specializovanou firmu, která renovaci udělá za vás nebo spíše vynu vyvložkuje.

2 odpovědi na “Oprava akrylátové a smaltované vany”

  1. rada bych vedela kde mužu sehnat tmel a vubec vse na opravu smaltovane vany, kde mam poskozeni cca 0,5 cm (je to černy flek). Diky za radu.

  2. dobry den mam prosbu bubu opravovat vanu a na barvě to je napsane takto:Email s 2321 dukladně promichejte s tvrdidlem s 7300 v poměru:100 hm dilu s2321:36 hm dilu tvrdidla s 7300 nevim co je to ten hm dil prosim vas poradite mi děkuji za odpověd
    S pozdravem Siuda Ivo

Komentáře jsou uzavřeny.