Jak odstranit včelí vosk z různých materiálů

Skvrny od vosku jsou docela častý problém. Svíčky máme rádi, jejich světlo na lidské podvědomí působí velmi příjemně a tak není divu, že leckdy něco pokapeme. Není to ale žádná tragédie, jak ukážou následující řádky, odstranit včelí vosk je hodně jednoduché a to bez ohledu, jaký druh materiálu jsme „ozdobili.“

Na to jak odstranit vosk z podlahy nebo nábytku se můžete podívat na videu. Je to velmi jednoduché, stačí jen použít fén, kterým budeme postiženou plochu ohřívat a papírový ubrousek, který následně skvrny odstraní.

Ale co dělat v případě látek? Náročnost je v tomto případě také minimální. Klasický postup je takový, že nejdříve necháme včelí vosk ztuhnout. Nedrolíme ho, ale rozlomíme na dvě polovičky, které by nám měly následně jít velmi jednoduše stáhnout. Samozřejmě zůstane ještě mastná skvrna, tu se tradičně odstranilo také z pomocí tepla, jako v případě nábytku. U látky se nepoužívá fén, místo toho na flek přiložíme z obou stran nějaký dobře savý papír (ideální byly tzv. pijáky) a přiložíme žehličku. Tuto činnost opakujeme dokud se na papíru objevují mastné skvrny. Další varianta využívá též tepla. Pokapanou látku dáme do umyvadla, opatrně podržíme a zalijeme vroucí vodou. První metoda je ale lepší, protože nám nehrozí opaření. Pokud pokapaným materiálem je len, můžeme do vosku vtírat olej a jeho nadbytek odstraňovat suchým hadříkem.  Po ukončení celé operace ještě vše vypereme. Je možné postupovat stejně jako u jiných látek (teplo, savý papír), ale v tomto případě nejdříve musíme vosk co nejpečlivěji rozdrobit.

Na kobercích také můžeme použít trik s pijákem. Ale na začátku se doporučuje trochu jiný postup. Na čerstvý včelí vosk položíme kousek ledu z mrazáku aby nám ztuhl a pak ho vcelku stáhneme, teprve poté žehlíme a odstraňujeme. Další možností je použít líh. Vtíráme ho do vosku a vydrolujeme z koberce. Díky tomu by se měla odstranit i většina mastnoty, která pod pokapaným povrchem obvykle zůstává. Pokud nám koberec pokapala nějaká barevná svíce, tak nám kromě tuku škodí ještě barva. V tomto případě se doporučuje vyrobit kašičku ze škrobu, kterou do skvrny vtíráme. Někdo ji obohatí i o trochu čistícího prostředku. Kaši vetřeme do vosku, necháme zaschnout a vysajeme. U koberců bychom místo po odstranění skvrny měli ještě pro jistotu přečistit nějakým klasickým prostředkem na koberce. A nebo prostě celý koberec vyčistit.