Jak pěstovat mátu doma v květináči

Máta peprnáMátu můžeme velmi snadno pěstovat doma v květináči. Jen k ní trochu jinak, než kdybychom ji chtěli vysadit na zahrádku. Spolu s bazalkou, libečkem, oreganem a meduňkou patří k nejčastěji pěstovaným bylinkám. A není divu, její využití v kuchyni a domácí lékárně je velmi široké, zvláště v létě je nedílnou součástí mnoha osvěžujících nápojů.

Mátu si většina lidí kupuje v sazeničkách a nebo si od nějakého známého nachystá vlastní řízky. Dá se vypěstovat i ze semínek, ale ne vždy bylinka vzejde a velmi často je dost neduživá, proto se tato metoda zrovna v tomto případě příliš nedoporučuje. Vysazujeme ji do vlhké půdy, rostlinka nemá ráda sucho. Většina lidí doma mátu každý rok obměňuje, pokud ji chceme mít na několik sezón, na zimu ji přemístíme do chladnější světlé místnosti a omezíme zálivku – pozor, půda by ani v zimě neměla úplně vyschnout. Pokud se rozhodneme pro semínka, nejlepší je ji vysadit v březnu (a držet v teple), ze sazenic ji lidé pěstují celoročně, i když samozřejmě nejobvyklejší je také jaro.

Máta peprná má ráda polostín. Nejlépe se jí daří na severních, východních a západních balkonech. Kdyby na ní pražilo sluníčko celý den, nejpravděpodobněji jí začnou vysychat a vadnout listy, leckdy i celá rostlinka uhyne. Měly by být také chráněna před větrem. Zeminu je vhodné promíchat s trochou písku, na dně květináče bychom měli udělat drenáž, protože při nutném častém zalévání by se mohlo stát, že mátě začnou zahnívat kořínky. Zaléváme pravidelně, zemina by měla být stále vlhká – ale v žádném případě nesmí být rozbahněná. Pokud plánujeme pěstovat mátu jeden rok, nemá smysl ji hnojit. U víceletých můžeme jim výživu trochu obohatit, ale hnojivo by mělo být hodně rozředěné.

Během pěstování rostlinku pravidelně zastřiháváme. Díky tomu se začne hezky košatit a sklizeň se bude průběžně zvětšovat. Květy, které se objevují v červnu a červenci, odstřiháváme. Jestliže pro ustřižené lístečky nemáme okamžité využití, je užitečné si je usušit. Nejlépe se suší pomalu na nějakém dobře větraném suchém místě, ale lze to urychlit i v troubě – teplota by měla být nastavená na necelých čtyřicet stupňů.

2 odpovědi na “Jak pěstovat mátu doma v květináči”

  1. Snažím se doma vypěstovat mátu v květináči, ale nedaří jse mi. Nevím si s tím dát rady a jsem z toho smutná, protože se mátu miluji a chci si ji vypěstovat doma. Co mám dělat?

Komentáře jsou uzavřeny.