Různé triky – či možná spíše ověřené babské rady – jak postupovat při čištění různých méně typických skvrn na látkách bez pomoci nějakých speciálních čističů a chemikálií, které můžeme koupit v drogerii. Aneb jak nám pomohou věci, které máme normálně doma.
Například takové zelené fleky od trávy na džínech se likvidují opravdu špatně. Jde to ale dře to. Pokud máme v ledničce dostatek mléka, je možné vyzkoušet takový legrační fórek. Džíny, nebo alespoň tu část, která je od trávy dáme do mísy, zalijeme je mlékem, odložíme někam na bok, ale spíše do tepla a necháme zkysnout. Po této kůře už stačí jen kalhoty (či klidně pro oldschoolověji zaměřené lidi bundu či košili) propláchnout, vyprat a skvrny by měly být pryč. Bez chemie a relativně levně.
Nepříjemné jsou také různé fleky od strojního oleje či vazelíny. Zvláště cyklisté by mohli povídat, jak často je takové skvrny trápí a o kutilech, co neustále něco spravují a zdokonalují ani nemluvě. Tady je trik opravdu krásný, protože s mastnotou nám nejlépe pomůže … další mastnota. Skvrny potřeme obyčejným vepřovým sádlem (pokud nemáme vlastní, tak nám stačí úplně nejlevnější ze supermarketu – není nutno kupovat nějaké super od řezníka, jíst to stejně nebudeme), nakapeme na to trochu mycího prostředku a v rukou tak pětkrát promneme. Pak už jen zašpiněný oděv či látku stačí dát do pračky a vyprat a ošklivé fleky by měly být pryč.
Inkoust, v porovnání s dřívější dobou, není zas až tak častý. Ale to neznamená že úplně vymizel, vymizela spíše schopnost odstraňovat skvrny po něm. Ještě mokrou skvrnu vypláchneme ve studené vodě, pokapeme čistícím prostředkem a propereme. Velmi kvalitní efekt má i využití citronu. Ten odstraní inkoustové skvrny nejen z různých látek, ale také z kůže, pvc, dlaní nebo z dřevěného nábytku. Flek je nutno potírat hadříkem namočeným v citronové šťávě tak dlouho, až zmizí. Pak postižený předmět umyjeme nebo vypereme – v případě dřeva opláchneme mýdlovou vodou a dobře osušíme.
No a na konec jak se zbavit rezavých skvrn? Pomůže nám antiinkoustový citron případně kyselina citronová. Flíček posypeme nebo pokapeme a ještě navíc pořádně provlhčíme vodou. Kyselotinku necháme pět až deset minut působit a pak látku propereme pořádně ve vodě. Ideální je do vody přidat trochu čpavku, ale ten nebude asi v každé domácnosti, řádné proprání by mělo stačit.