Zahradní traktory

Poslední dobou jsou mezi zahrádkáři v módě takové ty zahradní traktory či spíše traktorovité sekačky. Mívají je lidé s větší zahradou, hlavně kvůli velkému záběru. Není problém najednou sekat pruh široký i přes metr, kdežto klasická sekačka vezme najednou s bídou polovic.

Ale velký záběr, který výrazně urychlí celou práci, to rozhodně není všechno. Velmi důležitý je obrovský koš na posekanou trávu. Jeho obsah bývá bohatě nad sto litrů. A navíc, díky mnohem silnějšímu motoru není vůbec žádný problém se sbíráním posekané trávy.

Mnoho takových strojů má i další, rozšiřující příslušenství. Bývají k vidění nejen vozíky, ale třeba také radlice a rozmetadlo, které se hodí při zimním odklízení sněhu. Milovníci krásných trávníků zase mohou pořídit provzdušňovač, čistič trávníků, postřikovač nebo travní válec. Také se nabízí rozmetadlo k rozsévání osev a hnojiv a postřikovač, který využijeme nejen při ochraně trávníků před různými škůdci a nemocemi. A pokud potřebujeme kvalitní hnojivo, lze si zakoupit i mulčovací záslepka k sekačce.

Bohužel, zahradní traktory mají i nevýhody. Za prvé je to samozřejmě cena. Ridery sice začínají na dvou až třech desítkách tisíc, ale kvalitní traktůrek s příslušenstvím stojí klidně i ke sto tisícům korun. Vysoká cena znamená i zvýšený zájem zlodějů, takže musíme více vynaložit na jeho ochranu či zabezpečení skladovacích prostor. Navíc není zdaleka tak obratný, jako menší sekačka, zvláště při hodně členité zahradě s mnoha stromy a keříky a malými ozdobnými záhonky můžeme mít menší problém.  Takže stejně to převážně znamená i  koupi malé sekačky a nebo musíme dosekávat menší plochy (třeba právě kolem keříků či trsů květin nebo bylinek) ručně srpem. No a samozřejmě nesmíme zapomenout také na to, že zahradní traktory také potřebují „papat“ a jejich pohon něco stojí. Stejně tak, jak průběžně musíme investovat do jejich údržby. Prostě nákup podobné mašiny je nutné dost zvážit a pokud máme jen malou zahrádku, raději zůstaňme u klasiky. Dojem na zkušenější sousedy to neudělá, spíš nás budou považovat jen za snoba.