Praktické tipy na zazimování automatického zavlažovacího systému

Automatický zavlažovací systém je pro mnohé neodmyslitelnou součástí zahrady. Tento praktický pomocník však vyžaduje také pravidelnou péči a údržbu, která se odráží v délce jeho životnosti. Jednou z nejdůležitějších „údržbových etap“ je každoroční zazimování. Jak na to? Připravili jsme pro vás pár praktických tipů a rad, díky kterým zvládnete zazimování automatického zavlažovacího systému jedna dvě.

Proč vlastně zazimováváme?

Proces zazimování je nepostradatelnou součástí každoroční pravidelné údržby zavlažovacího systému. Jelikož jsou rozvody vody umístěny v zámrzné hloubce (20 – 30 cm pod povrchem), zmrzlá voda, která notně zvětší svůj objem, může jednotlivé komponenty systému (tvarovky, postřikovače, trysky, apod.) nenávratně poškodit.

Které části systému zazimováváme?

Při zazimovávání bychom měli věnovat nemalou pozornost zejména hlavní sestavě včetně filtru, ovládací jednotce, dešťovému čidlu, trubnímu vedení, tlakovému okruhu i samotným postřikovačům a elektromagnetickým ventilům pružných přípojek.

Postup zazimování ve zkratce

  • Uzavření hlavního kulového ventilu, případně jeho dodatečná instalace
  • Připojení kompresoru k vypouštěcímu ventilu
  • Spuštění závlahy na libovolné sekci, pokles zbytkového tlaku
  • Nastavení regulátoru kompresoru na 3,5 Baru
  • Postupné otevírání jednotlivých sekcí + vypuštění zbytkové vody
  • Postup na všech sekcích opakujeme ještě alespoň 2x nebo 3x
  • Stejně zazimujeme také tlakový rozvod s rychlospojnými ventily a ostatní části systému (např. čerpací stanice)

Na co si dát pozor?

Mezi vlastníky automatických zavlažovacích systémů se čas od času objeví názor, že rotační postřikovače je nutno profukovat pod vyšším tlakem. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Nižší tlak totiž minimalizuje riziko poškození převodového mechanismu systému.

Kompresor byste měli vybírat dle objemu vzduchu (16 – 45 m3/hod při provozním tlaku).

Samotný kompresor by nikdy neměl být připojen na vypouštěcí ventily, které jsou součástí elektromagnetických ventilů, čerpadel, zpětných klapek nebo filtrů.

Nezapomeňte výstup kompresoru osadit zpětnou klapkou, která zabrání tomu, aby se voda dostala zpět do stroje.

Jako první se zaměřte na nejvýše položené sekce a postupujte až k těm nejnižším. Pokud se sekce nacházejí v rovině, začněte u té, která je zdroji vody nejvzdálenější.

Během vypouštění zbytkové vody a následného profouknutí dbejte na to, abyste jeden okruh neprofukovali déle, než dvě minuty. Zvyšující se teplota vzduchu by totiž mohla přehřát jednotlivé komponenty systémů.

Dbejte zvýšené opatrnosti a během profukování sekcí se zdržujte v dostatečné vzdálenosti od vedení potrubí, ventilových šachet i samotných postřikovačů.

Zkontrolujte, zda systém neprofukujete přes filtr s vložkou. Tu byste měli před samotným procesem vyjmout a důkladně očistit.

Pokud dojde po profukování k opětovnému zavodnění systému, je nutno celý proces opakovat.

V případě, že si nevíte se zazimováním automatického závlahového systému rady, nebojte se obrátit na odborníka.

Pár rad závěrem

Pro zazimování závlahového systému se více hodí kompresor olejový, než ten, který je chlazený vzduchem. Další nezanedbatelnou výhodou olejových kompresorů je jejich vyšší výkon a skutečnost, že se tak snadno nepřehřívají. Během zimy nezapomínejte kontrolovat vypnutý přívod vody i to, zda je dostatečně chráněn před zamrznutím. Po úspěšném zazimování systému vás na jaře čeká jeho opětovné zprovoznění, které je však o mnoho snazší. Stačí systém napustit vodou a zkontrolovat veškeré jeho funkce. Věříme, že díky správné péči bude Váš zahradní pomocník přinášet vláhu zahradě co nejdéle.