Sušení květin a rostlin

Sušené květiny, větvičky a různé jiné rostlinky mohou být velmi hezkou ozdobou našich domácností. Jsou trvanlivé a i v zimě připomenou příjemnější roční období. Nemusíme si je kupovat. Sušení květin není něco velmi náročného, i když je dobré dodržet některé základní postupy.

Samozřejmě začínáme sběrem. Vybíráme si pokud možno suchý a slunečný den, hlavně musí zaschnout rosa. Vybíráme si květiny podle obliby, důležité je, aby byly hezké, nepoškozené, plně vybarvené a bez jakýchkoliv náznaků plísně nebo vadnutí.

Metod následného sušení je více. Skvěle funguje například obyčejná krupicová kaše (samozřejmě nevařená). Nejdříve si nachystáme nějakou dostatečně velkou krabici, dno posypeme krupicí a do ní zapícháme posbírané květiny. Pak je jemně zasypeme krupicí a celou krabici odložíme na nějaké dobře větrané místo. Přibližně za dva až tři týdny by mělo být vše hotovo, pak z nich jemně odstraníme kaši a můžeme je vystavit nebo nějak hezky naaranžovat. Tato metoda má tu výhodu, že květy zůstávají krásné, hladké, nepomačkané a také udrží původní barvu. Lze použít i písek, ale ten je lepší dávat jen na dno, protože je těžší než krupice a mohl by květinky deformovat. Navíc ho musíme ještě před tím vysušit a dezinfikovat v troubě (dvě až tři hodiny na sto třicet stupňů). V jedné krabici by měl být jen jeden druh, různé druhy mohou schnout různě dlouhou dobu.

Tradičně se také květiny a rostliny (ale i bylinky) suší zavěšené. Čerstvě natrhané květiny (neměly by být plně rozkvetlé, jinak nám začnou opadávat), svážeme do svazečků a rozvěsíme vzhůru nohami na provázky. Mezi jednotlivými svazky zachováváme menší odstup, místnost ve které budou viset by měla být suchá a bez přístupu přímého slunečního světla, aby nám nezačaly ztrácet barvu. Viset by měly přibližně deset až čtrnáct dní.

Poslední jednoduchý a tradiční způsob sušení je zároveň i lisováním (takže máme trošku omezené možnosti v následném použití při výrobě různých dekorací – hodí se pod sklo nebo je můžeme lepit na papír či různá přáníčka). Rozložíme si noviny, na které pak rozmístíme kvítky, listy nebo rostlinky. Přikryjeme dalšími novinami a vše zatížíme několika těžšími knížkami. Zvláště na začátku bychom měli každý den vyměňovat noviny na čerstvé, aby nám vše nezačalo zahnívat. Tiskařská barva má navíc konzervační účinek. Je sice možné sušit přímo v knížkách, ale byla by to trošku škoda, protože bychom je mohli nenávratně poškodit. Při vyndávání usušených kytiček musíme být obzvlášť opatrní, protože jsou velmi křehké.