Tipy pro domácí broušení nůžek

Občas máme nějaké starší nůžky, které je nám líto vyhodit, například ze sentimentálních důvodů a nemá ani moc smysl hledat profesionální broušení nůžek, protože zas  až tak moc je nepotřebujeme. V takové situaci přichází možnost domácího nabroušení, které s trochou snahy a pečlivosti může být ve finále úspěšné.

Asi nejklasičtější metodou domácího broušení je využití smirkového papíru. Pořídíme si několik aršíků s různou hrubostí – potřebujeme jak velmi hrubý, tak i velmi jemný. A nyní začneme postupně stříhat. Začneme u nejhrubšího, který rozstříháme na nudličky a postupně pokračujeme k nejjemnějšímu. Na konci tohoto stříhání by naše nůžky by měly být znovu ostré. Alternativním způsobem, který je možná ekonomicky o něco výhodnější je využití alobalu, který také postupně stříháme. Je nutné ho několikrát poskládat, aby tato metoda fungovala. Občas se také doporučuje prostě stříhat různé alobalové obaly, například po kávě. A další stříhací metodou je také porcování tupými nůžkami nějakých drátěnek – v tomto případě je dobré prostě likvidovat nějaké staré, které už chceme už vyhodit, aby operace nepostrádala i ekonomický smysl.

Další typickou babskou radou je prosté stříhnutí do hrdla skleněné lahve. Není nutná síla a samozřejmě nikdo nečeká, že bychom dokázali sklo přestřihnout. Stačí jen prostě párkrát toto zopakovat párkrát po celé délce a docela často už máme hotovo.  Podobné stříhání si můžeme vyzkoušet i na špendlících nebo na jehlách. A pokud nám se doma povaluje porcelánový střep, tak ten je také již podle našich babiček velmi úspěšným pomocníkem.  Pokud se nám nechce kouzlit broušením jinak, tak je možno vyzkoušet klasiku. Samozřejmě je možné sáhnout po ocílce, pokud ji náhodou nemáme doma, je dobrý i například jemný pilníček na nehty. Poté již jen klasicky brousíme, jen je nutno udržet nůžky neustále otevřené a po dobroušení jimi přestřihneme papírovou čtvrtku. Jedno malé upozornění na konec. Tyto metody opravdu fungují, ale pokud máte nůžky v naprosto katastrofickém stavu, tak s nimi vám pomůže již jen speciálnější nářadí nebo odborník.

2 Comments

 1. Mgr.Plivník

  Boha jeho,

  takovou kravinu už jsem dlouho nečetl – doporučoval bych stříhat
  rovnou keramické obklady a modlit se k Alláhovi za znovunabytí
  ostrosti nůžek. Rozhodně účinnější než uvedený recepis.

  Odcházím, a budiž vám země lehká – Plivník

  • radykutilum

   Je vidět, že ničemu u broušení nůžek nerozumíš milej zlatej (tvý zbylý dva příspěvky, kde nebyl ani náznak argumentu sis mohl odpustit, ztrácel jsi zbytečně čas)
   Stříhnutí do lahve je jedním z nejstarších a ověřených způsobů (jako různá broušení o parapety či porcelán)
   ale ty jsi zbaštil šalamounovo hov… viď 🙂
   http://www.ireceptar.cz/pro-kutily/postupy-a-navody/jak-a-cim-brousit-nuzky/
   Pokud puso budeš chtít odpovědět, pamatuj si na to, že základem je slušnost. Jestli nevíš co to znamená, můžeš se věnovat například koukání na teletubbies či něco jiného podobného na tvé intelektuální úrovni.

Comments are closed