Psí bouda

Pokud náš čtyřnohý miláček má bydlet venku a nebo dokonce vykonávat hrdou úlohu hlídacího psa, tak musí mít zajištěno kvalitní bydlení. Ať už se rozhodneme psí boudu vyrobit nebo si ji budeme chtít koupit, tak bychom měli brát zřetel na několik věcí.

Nejdůležitějším rozhodnutím je výběr správné velikosti psí boudy. Ta by měla psu umožňovat pohodlnou změnu pozice při spaní a také umožnit správné „ohřívání“ psím teplem. Pokud bouda má pouze jednu místnůstku, tak vchod by měl být co nejmenší, lepší jsou ale dvoupokojové boudy, kde jedna stěna chrání psa před větrem. Větší psi 20-50 kilogramů by měli mít boudu či hlavní místnost přibližně 70 centimetrů širokou, 1 metr vysokou a dlouhá by měla být podle délky psa. Menším psům by měla stačit bouda o  výšce 60 centimetrů, šířce 40 centimetrů a délce přibližně do 80 centimetrů – každý pes je ale jiný, obecně se přijímá, že by mělo být pohodlné pro psa, pokud má přibližně dvacet centimetrů rezervy na každé straně.

Dalším bodem by mělo být rozhodnutí ohledně prostranství, které před psí boudou vyznačíme pro našeho miláčka. Pes potřebuje hodně pohybu, ale velmi často pokud máme krásně opečovanou zahradu mu prostě nemůžeme dopřát, aby bláznil a šílel do syta na celém pozemku. Pokud psovi omezíme pohyb, tak nesmíme zapomenout o častém venčení.  Bouda by měla být chráněna před větrem a pokud možno ve stínu stromů, nedoporučuje se ji ale umisťovat do stínu domu. Vchod do boudy by neměl být vystaven pohledům jak lidí za plotem tak majitelů, i pes potřebuje občas pocit soukromí.

Psí bouda se musí často čistit, proto je nejlepší, když má sundavatelnou střechu. Střecha by neměla být plechová, jednak se o ní pes může poranit a hlavně se v létě příliš nahřívá. Na stěny je stále asi nejlepším materiálem dřevo. Mohou ho být dvě vrstvy, mezi které ještě vložíme izolaci – jde o to aby pejsánek k ní neměl dostup a nemohl ji zdemolovat. Jednorázově také lze psí boudu zateplit na zimu listím. Několik centimetrů od boudy zapícháme kolíky, mezi nimi natáhneme fólii a prostor mezi stěnami a fólií vyplníme listím a prosté zateplení je hotovo – jen ho musíme na jaře odstranit a na podzim udělat znova. Podlaha psí boudy je nejlepší ze dřeva, na které později můžeme položit nějakou kvalitnější matraci, jejíž potah by měl být jednak pevný a jednak jednoduše omyvatelný. Využívání slámy na pelíšek je sporné, sice špína se drolí a padá na podlahu, ale někteří psi mohou být alergičtí. Pro lepší ochranu boudy před vlhkem je dobré ji postavit na vyvýšenějším místě, nestavět ji přímo na zemi a okolí vysypat například štěrkem.