Jaro je většinou ve znamení různých velkých úklidů. To se samozřejmě týká i majitelů bazénů. Níže uvádím několik tipů pro ty, co potřebují trochu osvěžit paměť ohledně kvalitního jarního odzimování bazénu.
Na prvním místě bychom měli vypustit starou vodu a následně umýt jak dno, tak stěny bazénu. Chlor by už dávno měl být z vody pryč, takže ji můžeme klidně použít i na zalévání zahrady – voda z kohoutku je přeci také chlorovaná. Ihned po vypuštění je nutno zahájit čištění. Tuto práci neodkládáme, jinak nám nečistoty zaschnou a nutná práce potom bude vyžadovat od nás mnohem více sil a energie. Na odstraňování vodního kamene a různé špíny je velké množství čistících prostředků tzv. bazénové chemie. Můžeme použít i ty, co normálně využíváme v domácnosti, ale mnohem lepší je pořídit takový, který byl pro bazény přímo vyroben. Protože takové výrobky navíc velmi často obsahují ještě dodatečné dezinfekční látky. Při drbání bazénu, pokud to materiál umožňuje, použijme dobrý neponičený rejžák. Další etapou jarní údržby je kontrola a vyčištění filtrů. Podle typu filtru určíme, jestli před sezónou již není čas také na výměnu vložky či písku. Po očištění dna, stěn i filtrů můžeme začít s plněním bazénu vodou. Jakmile bude plný, upravíme pH a tvrdost vody. No a také aplikujeme šokovou dávku chlóru – zde je nejlepší postupovat přesně podle návodu dodaného producentem. Následně je nutno ještě vyčkat dobu, kterou výrobce prostředku uvádí a dál již můžeme začít s pravidelnou údržbou bazénové vody.
Samozřejmě je docela dobře možné možné, že vaše voda je ve velmi dobrém stavu – zvláště pokud jsme měli celou zimu bazén pečlivě přikrytý. V takovém případě odstraníme veškeré viditelné nečistoty z vody a poté pořádně vydrbeme stěny na a nad úrovní vody. Dále už jen regulace pH a tvrdosti a šoková terapie. V případě znovu užívané vody je ale dobré sedm dní po odzimování bazénu pečlivě kontrolovat filtr a úroveň jeho znečištění.