Čištění chromu, železa a nerezu

V domácnosti máme mnoho kovových předmětů či ozdobných ornamentů, které jsou z různých materiálů. Je užitečné vědět, jak u kterého kovu máme postupovat. Tentokrát se budeme věnovat, jak už napovídá samozřejmě nadpis, chromu, železu a nerez oceli.

Chromované předměty bychom na začátku měli otřít vlhkým, měkčím hadříkem a dalším měkkým bychom je měli poté vyleštit. Pokud je věc špinavá či upatlaná je dobré ji omýt nějakým nepříliš agresivním čistícím prostředkem. Výtečné efekty přináší přeleštění jablečným octem. Pokud omytí nestačilo, na suchý hadřík naneseme jedlou sodu a mastný flek jemně očistíme, poté znovu použijeme mýdlo a vyleštíme. Jedlá soda je také asi nejlepší a nejméně agresivní metoda na různé připáleniny. Jakékoliv jiné drsné čističe mohou chromování příliš silně poškodit. Dříve se doporučovala sůl, ale ta je také velmi agresivní, využívá se ji jen občas ve formě řídké kašičky smíchané s jablečným octem na vyčištění vnitřku různých chromovaných nádob.

Železné předměty nejčastěji reznou. Rez se nejlépe odstraňuje pomocí jemné drátěnky. Ideální je, pokud ji můžeme nemočit do parafinu.  Můžeme také používat kartáč a to normální i kovový, který je zvláště praktický při ošetřování velkých předmětů. Po vyčištění železných předmětů je nutno je nějakým způsobem zabezpečit, aby nám nezačaly reznout znovu. Nejpraktičtější je tekutý vosk nebo nějaká barva či lak. Zvláště je to nutné udělat u všech věcí, které jsou vystavené povětrnostním podmínkám.  Na železo pokud možno nepoužíváme vůbec vodu, protože rovnou zaděláme na další rezivění.

Kdo nechze řešit rez, pořídí si nerez 🙂 Nerezová úprava je dnes velmi oblíbená. Předměty můžeme pak ošetřovat normálně v horké vodě s nějakým tekutým neabrazivním čistícím prostředkem. Existují i přímo různé čističe nerezu, ale v naprosté většině případů nám stačí, když i velmi zašpiněný předmět necháme odmočit v mýdlové či jarové vodě a pak ho normálně umyjeme. Rozhodně bychom neměli předměty z nerezu drhnout různými škrabkami a čistícími písky.  Nerezové předměty velmi hezky nablýská to samé co chrom, neboli hadřík namočený do jablečného octa, dobré úspěchy má i citronová šťáva.