Výměna kachlů

Pokud praskne kachel třeba na starých kamnech, pak se náhradní shání těžko, a tak nezbývá, než starý opravit. Není to ani tak těžké, jak by se mohlo zdát.

Zlomený kachel opatrně vyjmeme a omyjeme. Zejména musíme očistit místo lomu. Je-li znečištěné sazemi, musíme ho opatrně obrousit až na čistý keramický materiál. Bez očištění a odmaštění by se zlomený kachel neslepil. Pak připravíme dřevěný rámeček z latí přesně podle velikosti kachle. Namícháme pojidlo ze dvou dílů jemně prosátého říčního písku, jednoho dílu šamotové moučky a jednoho dílu portlandského cementu. Složky za sucha smícháme. Koupíme si lepidlo na keramiku a potřeme jím kachel v místě lomu. Pak jej vložíme do rámečku, pevně zafixujeme vyklínováním tenkými třískami a necháme zatvrdnout. Chybí-li v místě lomu část keramiky, položíme kachel lícem do rámečku na PVC fólii a doplníme chybějící část cementošamotovým pojidlem rozdělaným na hustou hmotu lepidlem na keramiku. Chybí-li část keramiky na líci kachle, položíme ho do rámečku lícem nahoru a dřevěnou špachtlí vymodelujeme chybějící materiál. Po slepení a zatvrdnutí doplňující hmoty odstraníme nožem nebo ostrým dlátem vystouplý materiál a zabrousíme pod vodou jemným brusným papírem. Musíme si být vědomi, že opravený kachel nemá pevnost jako nový. Abychom ji zvýšili, položíme kachel lícní plochou do rámečku a navlhčíme jeho vnitřní plochu. Na dno kachle naneseme asi 3 mm silnou vrstvu cementošamotového pojiva promíchaného s vodou na hustou konzistenci, na níž položíme vložku – nejlépe z odseknuté pálené tašky. Přitiskneme ji k pojidlu a vyplníme týmž pojidlem i boční mezery a prostor nad vložkou. Nakonec kachel svážeme vázacím drátem, ovázaným v prohlubni mezi keramickým rámečkem kachle a jeho lícní stranou. I přes tato opatření však nevkládme kachel do tepelně či mechanicky exponových míst.

Cementošamotová hmota, kterou spravujeme kachel, má po zatvrdnutí šedou barvu. Jelikož nelze provést glazuru, můžeme se pokusit již při přípravě hmot pojidla přimísením vhodného pigmentu pojidlo přitónovat.

Podaří-li se nám přece jen sehnat nové kachle, které svou barvou a tvarem mohou sloužit jako náhrada za kachle poškozené, bude někdy nutno je rozměrově i tvarově upravit. Potřebujeme-li kachel zkrátit nebo na příklad odříznout roh, postupujeme tak, že si nejprve na rubu kachle narýsujeme část, kterou potřebujeme odstranit, pak vyvrtáme vrtačkou v kachli díry do 5 mm, jednu vedle druhé. Otvory prořízneme pilkou na železo a uštípáme kleštěmi ostré hrany. Při této práci kachel vždy klademe lícní plochou na pevnou podložku.