Renovace stolu

I docela obyčejný kus vysloužilého nábytku může doznat příjemných a zajímavých proměn, a to hned několika způsoby. Svědčí o tom následujících pět variací na jedno jediné téma.

Tím „tématem“ byl starší a již poněkud nevzhledný kuchyňský stůl, který díky několika nenáročným úpravám dostal nejen zcela novou podobu, ale změnilo se i jeho poslání a styl. Získali jsme tak praktický psací stolek, téměř starožitnou toaletu, slavnostní tabuli, zajímavý jídelní stůl nebo romantický doplněk do dívčího pokojíku. Možná že i vy v následujících proměnách objevíte zajímavou inspiraci, jak vylepšit osud podobně vysloužilého kusu nábytku nebo jak doplnit svůj byt o zajímavý prvek.

Nová starožitnost

Tato úprava vyžaduje povrch důsledně očištěný a obroušený od všech starých nátěrů či laků. Pomocí odstraňovače starých nátěrů, elektrické brusky a brusného papíru to určitě zvládnete snadno. Čisté dřevo pak natřete lazurovacím lakem Discolor v odstínu tmavý ořech. Stůl získá příjemně matový povrch v odstínu stylového nábytku. Pak už jen zbývá stolek doplnit třeba zrcadlem s křídly a malými komodami se šuplíky.

Noty

Ať už je váš vztah k hudbě či notám jakýkoliv, může právě notový papír posloužit při jednoduché a rychlé proměně starého stolku. Toto zábavné „tapetování“ má hned dvě podstatné výhody. Povrch stolu není nutné předem nijak zvlášť upravovat, nemusíte odstraňovat staré laky a podobně. Také způsob lepení v malých plochách nevyžaduje zvláštní zkušenosti s tapetováním. Dobře odmaštěný povrch pouze pokrývejte menšími kousky notových archů, které si můžete předem natrhat nebo nastříhat nůžkami a natřít tapetovacím lepidlem (Metylan instant, 135 Kč). Po zaschnutí stůl přestříkejte bezbarvým matovým lakem ve spreji. Celé dílo můžete ještě vylepšit policí z obyčejného prkna, které podložte třeba přečtenými knihami.

střapce

Nejen ke slavnostnímu stolování může posloužit rychlá a přitom velmi efektní proměna s pomocí aranžovaného textilu, obyčejného lana a provázkových střapců. Mačkané závěsoviny „crash“ (nemusí se žehlit) jsme na celý stůl spotřebovali dohromady celých 10 metrů ve třech barevných odstínech. Namísto dekorační závěsoviny však můžete použít i levnější variantu – duhou obarvený organtýn nebo jemné bavlněné plátno. Látku volně přehoďte přes stůl a v rozích svažte šňůrou se střapci. Nohy a trnož ozdobně oviňte lanem. Prostřeno je skutečně během okamžiku!

obklad

Dobrou náladu získáte hned po ránu u stolu ve veselém námořnickém kabátu. Konec praní ubrusů, obyčejné bílé obkládačky vylepšené vlastnoruční malbou, jsou do kuchyně jako stvořené! Celý stůl, s výjimkou lubů a desky, natřete modrou akrylovou barvou Dufa (135 Kč), zbytek pak bílou. Dlaždice (1 m2 za cca 150 Kč) pomalujte barvou na keramiku Ceramique (k dostání ve výtvarných potřebách za 95 Kč). Barva se používá neředěná a nanáší se štětečkem č. 3 až 10 podle jemnosti požadovaného vzoru. Dlaždice přilepíte na stůl lepidlem na obkládačky, mezery (cca 3 mm) vyplňte spárovacím cementem. Desku nakonec orámujte lištou ve tvaru písmene „L“, kterou si předem rovněž natřete na modro.

tapeta

Pokud si libujete v něžné barevnosti pastelových tónů, možná vás zaujme následující romantická proměna. Celý stůl natřete bledě modrou barvou (požadovaný odstín si namícháte z modré a bílé barvy Dufa nebo Balakryl). Desku stolu polepte květovanou samolepicí tapetou (1 m k dostání cca za 45 Kč) a zbylou barvou namalujte svislé pruhy. Nohy můžete dočasně ozdobit například řetězy ze sušených slaměnek.