Pomůcky pro lepení

Pevnost spojů závisí přirozeně na použitém lepidle, ale vzít v úvahu musíme i pozdější zatížení a velikost slepované plochy. Někdy jsou tvary slepovaných předmětů tak neuvěřitelně nešikovné, že ani pořádně nevíme, jak je uchopit. Praktik vám poradí, jak na to.

Čím je váza baňatější, tím lépe bude nafouknutý balonek podepírat slepované střepy. Po zaschnutí lepidla balónek jednoduše propíchneme nebo vypustíme: tímto způsobem dokážeme opravit i docela malé předměty.

Truhlářská svěrka je při lepení klasickým pomocníkem. Stiskneme slepované části a svěrku odstraníme až tehdy, kdy bude lepidlo suché. Dostatečné množství použitého lepidla poznáme podle toho, že po obou stranách trochu vytéká.

V případě, že nebude možné svěrku použít, pomůžeme si provázkem nebo pružným páskem. Příklad? Třeba výroba rámu na obrázek. Rohy ochráníme kouskem lepenky.

Pokud si chceme rámeček vyrobit sami, můžeme použít napínač, který do rámu vložíme. Napínač je v rozích opatřen ochranou, která rovnoměrně rozloží tlak vznikající při upevnění tak, aby se rohy rámu nepoškodily.

Kdo by neznal obyčejnou modelovací hmotu – formelu? Pomůže nám v zapeklitých situacích. Například zabrání tomu, aby se lepený předmět odkutálel. Formelou můžeme stabilizovat i filigránské drobnosti, např. pracujeme-li na modelu.

Potřebný tlak při lepení zajistíme třeba dlažební kostkou, velkou PET lahví nebo kbelíkem s vodou. Aby se jejich tíha mohla pravidelně rozložit, podložíme je prknem nebo deskou. Tento způsob se nehodí ke kontaktnímu lepení, při němž je třeba vyvinout velký počáteční tlak.

Dvě dřevotřískové desky seříznuté na pokos můžeme jednoduše přidržet lepicí páskou. Tu napneme pevně kolem rohu obrobku tak, aby obě jeho části u sebe pevně držely.

Spoje v rozích můžeme zafixovat pokosovou svěrkou – tu lze nastavit na různě silné materiály a je konstruována tak, že k sobě obě lepené části rovnoměrně a v pravém úhlu stiskne.

Úspěšné kontaktní lepení závisí na silném bodovém tlaku, jaký můžeme vyvolat třeba špičkou kladiva: pomůckou nám mohou být docela běžné věci, které najdeme v každé domácnosti, stačí jen trocha fištrónu…