Jak oloupat mandle

Loupané mandle jsou nedílnou součástí vánočního cukroví. Nejen jako surovina, ale také jako ozdoba, kdy malá mandlička na perníku je prostě to pravé ořechové co ke svátkům klidu a lásky rozhodně patří. Většina lidí si je kupuje, ale je užitečné se naučit, jak je můžeme oloupat v domácích podmínkách a ušetřit tak hezkých pár korun. Je to totiž extrémně jednoduché a zabírá opravdu minimum času.

Nejlepší bude, když se prostě podíváte na video, jak se to dělá.

Každý asi jasně vidí, že potřebujeme neloupané mandle, vodu, hrnec, síto, nějakou nádobu na oloupané madle a místo na vyhazování slupek. Stačí jen uvést vodu do varu (potřebujeme ji jen tolik, aby byly všechny ořechy ponořené) a mandle tam na přibližně půl minutku hodit. Delší čas je většinou úplně zbytečný, není nutno je louhovat více než jen minimum potřebné k pohodlnému sloupnutí slupky. Pak si hrneček vezmeme, mandle slijeme na síto, propláchneme studenou vodou (nechceme se opařit a chladnější nám půjdou oloupat velmi dobře), vezmeme do ruky a … zjistíme, že se vlastně loupou úplně samy. Oříšek stačí jen zmáčknout mezi prsty a slupička se z něj stahuje vlastně automaticky sama dolů. Deset deka můžeme oloupat doslovně za pár minut a vlastně bez nadsázky i pokud započte čas potřebný a na uvedení vody do varu – té je potřeba málo, tudíž vřít začne velmi rychle.

Když už máme naloupáno, tak je samozřejmě použijeme podle chuti, buď do cukroví nebo jen tak (i když na zobání není nutno loupat) a nebo si je můžeme například upražit se solí. Na suchou pánev si nasypeme tlustší vrstvu soli a rozpálíme ji, pak tam přidáme mandle (musí být dokonale suché, přímo po loupání, kdy byly v kontaktu s vodou, je nejdříve necháme vysušit, urychlit to jde v teplé, ale ne horké, troubě), vmícháme je do soli a pražíme za občasného ale pravidelného míchání, dokud nezískají krásnou zlatavou barvu. V ideálním případě je přesypeme i se solí do mísy vyložené lněným ubrouskem, ten zavážeme a teplé podáváme jako klasické zobání. Můžeme je také obalit v mírně našlehaném bílku se solí a v troubě upražit dvacet minut, ale první varianta je dle mého gusta chutnější (a na stole jako zákusek efektnější).