Štědrý večer bez vánočního stromečku to je jak české Velikonoce bez pomlázky nebo Dušičky bez svíčky. Čím dál tím populárnější jsou stromky z plastu, ale přeci jen výrobek z ropy nastříkaný nějakým parfémem není tak úplně to pravé ořechové. Pravý, přírodní je prostě to, co k Vánocům patří. Proto je dobré se na výběr stromečku dobře teoreticky připravit.
Na začátku bychom si měli vytáhnout dlouhý metr a pořádně změřit místo, kde náš vánoční stromeček budeme chtít postavit. Pokud neznáme výšku místnosti, tak si ji raději také přeměříme, zvláště pokud plánujeme nákup nějakého obra. Oblékneme se, metr strčíme do kapsy a vyrazíme na nákupy.
Nejčastěji se kupují již uříznuté stromečky, ale čím dál tím populárnější jsou i ty, které se prodávají v květináčích. Nezávisle na tom, kterou z těchto dvou variant si chceme vybrat, v obou případech si je pečlivě prohlédneme. Nejvíce pozornosti věnujme barvě a jehličí. Barva by měla být sytě zelená a jehličky pokud možno pružné a husté. Na kmeni by neměly být viditelné nějaké výrazné barevné změny a mapy. Takový stromek je nejpravděpodobněji opravdu čerstvý a nebo pokud je v květináči, tak je i skutečně živý. Pokud si všimneme velkého množství hnědého jehličí, vybírejme raději jiný strom, tenhle by nám opadal možná ještě dříve, než bychom ho donesli domů.
Při nákupu stromečku v květináči, pokusme se zjistit, jak dlouho už je přesazený. Pokud se vám prodavač bude chlubit, že je zrovna čerstvě vykopaný a tudíž naprosto dokonalý … nekupujte ho. U živých stromů to není žádná výhoda, dokonce je to přesně naopak. Pokud už stojí v květináči delší dobu a stále vypadá hustě a krásně zeleně a nikde neosychá, tak je jasné, že se mu tam daří dobře. Zatímco pokud tam byl přesazen „včera či předevčírem,“ tak může vypadat ještě skvěle i kdyby se mu tam vůbec nedařilo a za týden začal osychat, protože mu například někdo poškodil kořeny.
A pokud jde o výběr druhu, tak tady je to podmíněno nejčastěji osobním vkusem spojeným s objemem peněženky či možná přesněji disponibilními financemi. Za nejhezčí se asi obecně považuje jedlička, je také nejdražší. Velmi dlouho vydrží a má tradiční tvar. Smrk zase bývá nejlevnější (v klasické variantě, ne stříbrný), tvar má také tradiční, překrásně voní, ale pro změnu velmi rychle opadává, takže kdo chce mít vánoční stromeček ještě po Novém roce, měl by se o něj opravdu hodně dobře starat a stejně nemá jistotu, že mu nezůstane jen skoro koště. Borovice vydrží výrazně déle, ale mnoha lidem vadí to, že jejich tvar je přeci jen trochu jiný než je zvykem a že nebývají tak husté.
Starší text o obecné péči o stromeček ZDE.