Vrtačka

Vrtačka je nářadím, které slouží k vrtání a prohlubování či rozšiřování kulatých otvorů vrtákem. Nejpřimitivnější vrtačky zná lidstvo už více jak šest tisíc let. Tehdy je poháněla síla svalů, později se přidal i vodní a větrný pohon. Dnes jsou nejčastější vrtačky poháněné elektromotorem, ale svoji roli odehrávají stále i klasické ruční vrtačky.

Vrtačky se dělí podle pohonu na ruční a strojní, podle polohy vřetene na horizontální a vertikální. V domácím použití jsou nejpopulárnější aku vrtačky, klasické elektrické vrtačky (s příklepem i bez), ale v krabicích s nářadím lze stále ještě najít kolovrátky nebo nebozezy i s jeho menším bráškou nebozízkem, a leckdy se zvláště ten poslední na rychlé a krátké vrtání ukáže jako nejpraktičtější.

Při výběru vrtačky je nejdůležitější se rozhodnout jak často a k čemu ji budeme potřebovat. Na minimální či téměř žádné používání na tenké materiály naprosto bohatě postačí vlastnit obyčejný nebozízek. Na občasné práce se dřevem bude asi nejpraktičtější aku nebo elektrická vrtačka a pro majitele panelových bytů, kteří rádi zvelebují své okolí je povinností jakákoliv pořádná vrtačka s příklepem.