Sádrokarton obecně

Sádrokarton je stavební materiál, který má podobu desek. Tyto desky se vyrábí ze sádry zajištěné papírovým kartonem. Nejobvyklejší obecně dostupné tloušťky sádrokartonu – 6,5, 8, 9,5, 12,5, 14, 16, 18, 20, 24 milimetrů. Nejobvyklejší šířka je 60 a 120 centimetrů a délka od 2 do 4 metrů. Nejčastěji se v domácím použití sádrokarton využívá pro stavbu různých příček nebo obklady stěn a stropů.

Sádrokarton se vyrábí tak, že za pomocí kalcinace se vytvoří sádra, kterou se promíchá se suchým rozdrceným sádrovcem a dalšími zpevňujícími přísadami (hlavně papír a/nebo skleněná vlákna), tuto hmotu se lije na papírove kartony, které po mírném zatvrdnutí jsou nařezány na sádrokartonové desky a ty se poté nechá pořádně vysušit.

 Sádra jako materiál je lidstvu známa už od starověku, ale sádrokarton je výrazně mladší. Nejpravděpodobněji poprvé vznikl v roce 1894 a do širšího užití se dostal v první polovině minulého století.

Největší výhody sádrokartonu – minimálně zatěžuje statiku, dá se jednoduše řezat, formovat, lepit či vrtat, montáž zvládne i šikovnější domácí kutil, je nehořlavý a také reguluje vlhkost v domácnosti. Hlavní nevýhodou je možnost použití de facto jen v interiéru a složitější upevňování těžších předmětů.

Jedna odpověď na “Sádrokarton obecně”

  1. dobrý den, potřebovala bych vědět jak mam přivrtat do sadrokartonu ,,cokoliv´´ .. jelikož jsem žena potrebuju nejakou radu jak na to ?? děkuji

Komentáře jsou uzavřeny.