Řezání či vrtání dlaždic určitě u nikoho nevyvolá velké nadšení. Je to práce obecně neoblíbená, většinou se bojíme, že nám něco nevyjde a zbytečně zničíme drahý materiál, či při vrtání dokonce už hotovou práci. Ale někdy něco prostě musíme pověsit a většinou při pokládání dlaždiček nemáme to štěstí, aby nám vyšly ode zdi ke zdi na milimetr přesně. Jak bychom tedy měli vrtat a řezat dlažbu a obklady, abychom byli z výsledku spokojeni?
V případě pohodlného a úspěšného řezání je základem kvalitní nářadí. Na jednorázovou práci nemá smysl kupovat řezačku obkladů, která je základem dobrého výsledku, stačí si ji za maximálně pár stovek zapůjčit. Princip řezání je vždy stejný, nezávisle na nářadí. Je potřeba rovnoměrně narušit povrch a pak ji už jen pákovým tlakem jednoduše zlomíme. Dlaždici na řezačku položíme, na úhelníku nastavíme potřebnou vzdálenost, a pak už jen silným rovnoměrným tlakem nařízneme. Naprosto přesný postup se může lišit podle zakoupeného či zapůjčeného nástroje, někdy je možné obklady rozlomit bez vytažení z řezačky, jindy se bez toho neobejdeme. Ale je to více méně jedno, efekt by měl být vždy stejně kvalitní.
Druhou možností je využití flexy. Ta nám sice dává možnost zábavy s různými tvary, ale zároveň vyžaduje už výrazně zkušenější ruku, kvalitní kotouč, který je možno použít na dlažbu a také správné změření a využití příložníku, podle kterého řez povedeme. Při obyčejných obkladech a dlažbě je asi řezačka nejpraktičtější pro každého. Problém nastává při opravdu tvrdém a většinou dražším materiálu. Tam je nutno popřemýšlet buď o výrazně dražších profesionálních řezačkách a nebo se naučit pracovat s flexou.
Vrtání je výrazně jednodušší než řezání. Tady vlastně nejvíce záleží na tom, jestli jste si pořídili kvalitní vrták z tvrdého kovu, který má broušený břit. Prodávají se speciální vrtáky k tomuto účelu, ale kvalitní vrták do betonu by měl většinou také stačit. Na začátku se na přesně odměřeném místě uděláme malý důlek nějakým ostrým hrotem, například průbojníkem. Základem je velmi pomalé vrtání, klidně si můžeme dělat i přestávky a to vše s vypnutým příklepem, pokud vrtáme tenké dlaždice. A zároveň musíme hodně na vrtačku tlačit a to stále pod stejným úhlem. Pokud bychom vrtali rychle, hrozí nám prasknutí obkladu.