Vrtání

Tipy pro správné či lepší vrtání:


Jak provrtat dlaždičku
Určitě se vám již někdy stalo, že potřebujete provrtat dlaždici, třeba na zdi, ale nevěděli jste jak? Pomoc je jednoduchá, potřebujete jen normální vrták do zdi a vrtačku. Tajemství úspěchu je ve vrtání napřed pomalu a bez otáček. Po odvrtání glazury pokračujte při vyšších otáčkách, po chvíli si lze přidat i příklep. Dlaždice by sice prasknout neměla, ale bohužel, občas se to stane.

Vrtání do dřeva
Dřevo je jedním z nejměkčích materiálů, do kterého můžete potřebovat vyvrtat otvor. Vrtáky do dřeva se vyznačují špičkou, která zajistí správnou pozici otvoru. Do dřeva lze vrtet jedině bez příklepu.

Vrtání do kovu
Vrtáky do kovu mají ostří nejen na špici, ale i podél celé délky těla vrtáku. Pokud vrtáte hlubší otvor, přerušujte práci, nechte vrták ochladnout, jinak můžete ostří spálit.

Vrtání do zdi
Vrtáky do zdi mají na špici navařenu destičku z velmi tvrdého materiálu. Pozor, je tvrdá, ale současně křehká, pozor na nárazy, může se odštípnout. A zvláště u levných vrtáků bývá kvalita svaru mizerná, často jsou doslova na jedno použití. Do zdi se vždy vrtá s příklepem.